132k views
3 votes
The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.

User Mishik
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

18.25

Explanation:

just divide the total cost of scarves by the number of scarves:

91.25 / 5 = 18.25

User Keval Rathi
by
5.2k points