25.6k views
1 vote
a grocery store sells a bag of 5 oranges for $1.60. If Claire spent $0.96 on oranges, how many did she buy?

1 Answer

4 votes

Answer:

3 oranges

Explanation:

price of 1 orange: $1.60÷5= $0.32

Amount of oranges bought=amount of money spent÷price of 1 orange= $0.96÷ $0.32=3oranges

User Corey G
by
5.5k points