Answer:
The pencils cost about 13 cents a pencil.
Explanation:
Divide 3 by 24 and you get 0.125 you can round to the nearest hundredth to get 13 cents. Also see if 12 cents is a answer if 13 cents is not available.
$0.125 , so 12.5 cents per pencil
You can double check this by doing , making sure it equals 3.
5.2m questions
6.7m answers