138k views
0 votes
At a grocery store, 4 pounds of candy costs $12. If he has $15 how many pounds of these candy can he buy?

1 Answer

4 votes

Answer:

He can buy 5 pounds of candy.

Explanation:

12/4 equals 3 meaning that 1 pound is 3$

That then means 15/3=5

User Mwspencer
by
7.9k points