21.0k views
3 votes
Mr.franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

2 Answers

6 votes

Answer:

$4.15 per gallon :)

Explanation:

User Whilrun
by
5.8k points
2 votes

Answer:

4.15

Explanation:

User Jordan McQueen
by
6.0k points