menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.72. How much did it cost per pound? PLZ HELP
asked
May 24, 2021
176k
views
0
votes
Shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.72. How much did it cost per pound?
PLZ HELP
Mathematics
high-school
Jpaljasma
asked
by
Jpaljasma
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$1.56 d per pound
Explanation:
18.72/12= 1.56
Corgrath
answered
May 28, 2021
by
Corgrath
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 15, 2024
203k
views
1. A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price? A $0.64 C $1.73 B $1.56 D $6.40
Gaj
asked
Mar 15, 2024
by
Gaj
8.9k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
203k
views
asked
Jul 25, 2024
162k
views
1. A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75. What was the unit price? A $0.64 C $1.73 B $1.56 D $6.40
Sasan Soroush
asked
Jul 25, 2024
by
Sasan Soroush
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
162k
views
asked
Sep 24, 2018
80.7k
views
A shopper buys a 12- pound bag of oranges for $18.75. What is the unit price?
Vkozyrev
asked
Sep 24, 2018
by
Vkozyrev
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
80.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org