163k views
5 votes
10-ounce package of cashews costs $5.11, and a 16-ounce package of cashews costs $10. Which packages is the better deal

User Zanerock
by
5.8k points

1 Answer

6 votes

Answer: The 10-ounce for $5.11

Explanation:

5.11/10 = 0.51

10/16 = 0.63

The smaller the unit price, the better deal it is.

User Boel
by
5.9k points