18.5k views
5 votes
Which of these rate descriptions represent unit rates check all the apply

User Ron Bergin
by
8.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

B and D

Explanation:

$5 for every pound and 4 words per minute are both unit rates.

User Ansona
by
7.5k points
4 votes

Answer:

B)$5 for every pound and D)4 words per minute

How this would be correct

Unit Rate Example: $34 per pound

It shows us how much of something per 1 unit of something else,due to this these answers would be correct be B shows that 5 dollars per pound is how much something is.

And D shows how many words per minute someone can read.

User GiuServ
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories