156k views
4 votes
At Picture Perfect Pizza the price for 2 slices of pizza is $3.00. At Pizza Outpost

the price for 4 slices of pizza is $7.00. How many dollars will you save if you
buy 8 slices of pizza from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost?

1 Answer

2 votes

Answer:

You will save $2 if you buy from Picture Perfect Pizza instead of Pizza Outpost.

Explanation:

First we need to find the unit rate of each pizza from each pizza place.

Picture Perfect Pizza: $3÷2 = $1.50

Pizza Outpost: $7÷4 = $1.75

Picture Perfect Pizza: $1.5 * 8 = $12

Pizza Outpost: $1.75*8 = $14

User Suraj Shingade
by
4.6k points