122k views
5 votes
the value of a car that cost $16,000 decreased to $12,000 after 2 years what is the percent of decrease

2 Answers

6 votes
The answer is 25% hope this helps you
User Keith Jackson
by
6.9k points
5 votes

Answer: 25%

Step-by-step explanation:

16 000 - 12 000 = 4000

16 000 / 4000 = 4

100 / 4 = 25

User Darilyn
by
7.3k points