70.4k views
2 votes
A chemist mixed 5 mL of Solution A with every 3 mL of Solution B to make a new solution

with a new concentration. Which ratio of mL of Solution A to ml of Solution B will make

new solution with the same concentration? 6.4C

O A 13:20

OB 6:4

C 40:26

1 2 3

4 5

6

7

8

Next

M

User Adam Lavin
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

5:3

Explanation:

Given that the chemist mixed 5 mL of Solution A with every 3 mL of Solution B to make a new solution with a new concentration.

So, the amount of Solution A in the mixture, a = 5 mL

The amount of Solution B in the mixture, b = 3 mL

Therefore, the ratio of Solution A to Solution B in the new solution with the same concentration is a:b=5:3.

Hence, the required ratio for the same concentration is 5:3.

Please note that none of the given options matched.

User Robaker
by
6.8k points