79.9k views
4 votes
A 2-kg ball rolls down the hill. By the time it is at the bottom,

the ball's Kinetic Energy is 25 J. What is its velocity at the
bottom of the hill?

User Gunith D
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

v = 5 [m/s]

Step-by-step explanation:

Kinetic energy is related to speed, that is, whenever we have kinetic energy we will have a body with speed moving. This can be calculated using the following equation.


E_(k)=(1)/(2)*m*v^(2)\\

where:

m = mass = 2 [kg]

v = velocity [m/s]

Ek = kinetic energy = 25 [J]

Now replacing:


25 = (1)/(2)*2*v^(2) \\v=√(25) \\v = 5 [m/s]

User Matthias Urlichs
by
7.3k points