menu
QAmmunity.org
Answers by Zaxliu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Zaxliu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Zaxliu
Filter
User Zaxliu
Recent activity
All questions
All answers
if a firm prices low worldwide in an attempt to build global sales volume as rapidly as possible, even it this means taking large losses initially, what kind of strategy is it pursuing?
answered
Jan 26, 2021
Business
high-school
2
votes
166k
views
As a specific outcome you Intend to work toward, a goal is a (n)
answered
Nov 29, 2020
Business
middle-school
0
votes
38.1k
views
Sam blew up a balloon and rubbed it on his head. Then he stuck the balloon on the wall. This was all the result of electrostatics or the transfer of charge. The appearance of negative charge on a balloon
answered
Nov 20, 2020
Physics
high-school
3
votes
226k
views
The graph shows the heating curve of a chemical substance as it undergoes state changes from solid to liquid to gas. Analyze the curve, and answer the questions The substance is entirely solid between
answered
Oct 16, 2020
Chemistry
middle-school
0
votes
186k
views
What was different about the fish from the west side and east sides of the Atlantic Ocean?
answered
Sep 18, 2020
Social Studies
college
3
votes
88.4k
views
Given g(x) = g(x)= 3/x^2+2x find g^-1(x)
answered
Aug 19, 2020
Mathematics
high-school
5
votes
152k
views
(-1, -5) and y= -1/5x + 7. How do I solve this
answered
Apr 6, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
79.0k
views
Describe the financial implications of moving into your own place to live and explain how a budget can help a person successfully live on his or her own
answered
Dec 11, 2019
Social Studies
high-school
2
votes
220k
views
Answer please. I need help.
answered
Aug 1, 2019
Mathematics
middle-school
5
votes
57.3k
views
Which equation best represent this situation the sum of an unknown number added to 35 equals 70 A 35+b=70 B 35 divided b=70 C 35b=70 D 35-b=70
answered
Jul 1, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
44.6k
views
Jenna bought 6 pounds of apples for $7.38. What is the unit price per pound of apples?
answered
May 22, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
13.8k
views
Seven friends eat out and decide to split the bill. Three friends only brought cash so they pay Henry who in turn pays for their portion on his credit card. If the total bill amounted to $100.10, then
answered
Apr 11, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
36.9k
views
The above picture illustrates molecules in motion inside a closed cylinder. Which statement BEST describes what would happen if you were to increase the temperature inside the container. A) The kinetic
answered
Feb 24, 2019
Chemistry
middle-school
3
votes
205k
views
Sodium chromate is used to protect iron from corrosion and rusting. determine its formula mass. 261.97 amu 238.98 amu 74.99 amu 161.97 amu 138.98 amu
answered
Jul 16, 2018
Chemistry
high-school
4
votes
66.0k
views
What does the FSLIC do?
answered
Mar 20, 2018
History
high-school
3
votes
24.1k
views
“Conceit” is best defined as a lengthy or extended __________.
answered
Feb 21, 2018
English
high-school
2
votes
23.2k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org