menu
QAmmunity.org
Answers by Zachary Nagler
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Zachary Nagler
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Zachary Nagler
Filter
User Zachary Nagler
Recent activity
All questions
All answers
How many bones are in the human body
answered
May 25, 2021
Computers and Technology
college
3
votes
121k
views
Why is it important to have a vast knowledge of vocabulary when creating art/photography
answered
Mar 5, 2021
Arts
high-school
3
votes
134k
views
E How does latitude affect climate?
answered
Jan 30, 2021
Biology
high-school
3
votes
197k
views
A woman places her briefcase on the backseat of her car. As she drives to work, the car negotiates an unbanked curve in the road that can be regarded as an arc of a circle of radius 54.5 m. While on the
answered
Jan 28, 2021
Physics
college
4
votes
202k
views
Does anyone know the correct answer? Btw happy thanksgiving :-)
answered
Jan 21, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
51.1k
views
Your study group is in the midst of a discussion on fungi. One of your classmates emphatically states that animals and fungi do not share an evolutionary relationship because they lack common characteristics.
answered
Sep 28, 2020
Biology
high-school
2
votes
27.2k
views
Single replacement Zn+Cu(No3)2
answered
Sep 13, 2020
Chemistry
middle-school
3
votes
151k
views
Process A: A + B --> C dG = 101.3 kJ/mol Process B: D --> C + E dG = -101.3 kJ/mol If you were tasked with the production of compound C for a pharmaceutical company, which process would you use for it's
answered
Sep 2, 2020
Chemistry
high-school
5
votes
89.7k
views
At night in coastal regions, land breezes often develop. Which of these best explains why they develop? A. land heats up more quickly than the ocean. B. The land cools down more slowly than the ocean.
answered
Jun 29, 2020
Geography
middle-school
6
votes
21.3k
views
What elements can join wit other elements o form a covalent bond
answered
May 16, 2020
Chemistry
middle-school
5
votes
220k
views
Uma paid $42 for 6 pillows. what is the unit price? how much would 9 pillows cost
answered
May 7, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
203k
views
What it the answer for reader homework help
answered
Dec 15, 2019
English
middle-school
1
vote
149k
views
Simple Cuts is a hair salon that offers two types of haircuts: a buzz cut and a flat-top. Jerry charges $9 for a buzz cut and $13 for a flat-top. If Jerry made $600 one day and knows that he cut three
answered
Oct 3, 2019
Mathematics
high-school
6
votes
17.2k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.7m
questions
7.4m
answers
Search QAmmunity.org