menu
QAmmunity.org
Answers by Yury Semikhatsky
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Yury Semikhatsky
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Yury Semikhatsky
Filter
User Yury Semikhatsky
Recent activity
All questions
All answers
How do you find the sequence of bases on a DNA strand?
answered
Sep 25, 2022
Biology
high-school
6
votes
54.6k
views
PLEASE HURRY 10 POINTS AND BRAINLLEST!!!!!!!!!!!!!!!!! Do you agree with the author’s opinion about fossil fuels? Your answer should be 1 to 2 sentences.
answered
Sep 18, 2022
English
high-school
2
votes
137k
views
Simplify the expression, plz give step-by-step explanation. No files plz. (\left(-5\right)^(3)+17)/(10\left(2-6\right)-2\left(5+2\right))
answered
Jul 19, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
26.0k
views
How do I solve this can someone explain it to me
answered
Jun 7, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
22.0k
views
Which is the most likely cause of a kitchen fire? A. Grease B. Burned food C. Faulty gas lines D. Ovens overheating
answered
Mar 17, 2022
Health
high-school
3
votes
151k
views
Use the drop-down menus to complete the statements about the recall option in Outlook 2016. Recalling a message stops its delivery before the recipient it. It only works about half the time, and it only
answered
Feb 11, 2022
Computers and Technology
college
4
votes
135k
views
X plus 1 > 3 The souliton is
answered
Jan 17, 2022
Mathematics
college
2
votes
162k
views
Often the team give away their caps as souvenirs. A. singular B. plural
answered
Oct 19, 2021
English
high-school
4
votes
108k
views
What is the scientific notation of 0.00005007
answered
Oct 2, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
175k
views
How can the government of Caesar Augustus best be described? It was a republic; therefore, Augustus did not hold all of the power. There was a senate; therefore, Augustus shared power with elected officials.
answered
Jun 9, 2021
History
high-school
2
votes
56.3k
views
Five candy bars cost $4.32 or eight candy bars cost $6.48. Which is a better buy? Find the unit rate of each. Round to the nearest hundredths place if needed. Group of answer choices A. Five candy bars
answered
May 17, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
206k
views
What are three norms?
answered
Apr 23, 2021
English
college
6
votes
42.6k
views
Why does Anne Bradstreet have difficulty repaying her father?
answered
Mar 23, 2021
English
high-school
3
votes
59.0k
views
A researcher is conducting research on using technology in teaching. The researcher has two groups. The first group receives instruction via a PowerPoint presentation that is online. The second group attends
answered
Mar 7, 2021
Social Studies
high-school
4
votes
203k
views
38. How was the Battle of Gettysburg a turning point during the Civil War?
answered
Jan 10, 2021
Social Studies
college
2
votes
105k
views
If x > 0 y > 0 where is the point (x,y) located
answered
Jan 7, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
224k
views
How does the arguement presented by a piece of music most likely differ from an arguement made in an essay
answered
Aug 26, 2020
English
middle-school
4
votes
145k
views
9. Why did George W. Bush make tax cuts his first priority?
answered
Apr 27, 2020
History
middle-school
5
votes
71.8k
views
C 1 ) An earthquake of magnitude 6, when compared to an earthquake of magnitude 4, is how many times more energetic? a) 10 b) 30 c) 100 d) 900
answered
Apr 16, 2020
Geography
college
2
votes
230k
views
What is the value for y? Enter your answer in the box. y =
answered
Apr 14, 2020
Mathematics
high-school
5
votes
174k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org