menu
QAmmunity.org
Questions by Yukashima Huksay
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Yukashima Huksay
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Yukashima Huksay
Filter
User Yukashima Huksay
Recent activity
All questions
All answers
In circle C, mCG= 148°, mCD = 86°, and m∠EPF = 116°. What is the measure of arc FG?
asked
Nov 21, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
41.8k
views
How does turner’s internal conflict as the preacher’s son relate to the setting of the empty beach? turner is glad the beach is empty; he was curious about the smoke in the air and wanted to investigate
asked
Sep 23, 2023
English
high-school
2
answers
3
votes
5.0k
views
Pierina legnani made ballet history in 1893 when she did what?
asked
Jul 5, 2023
Arts
high-school
1
answer
1
vote
53.1k
views
Some of the students from Millennium Middle School are taking a trip to a museum. In all fewer than 60 students will go on the trip. The cost for food and admission to the museum is $18 per student. The
asked
Jun 27, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
50.3k
views
All cells use _______ energy carried by ATP
asked
Jun 1, 2023
Biology
high-school
2
answers
3
votes
42.5k
views
How does Ponyboy describe the boys in the gang, Steveother, Two-Bit Matthews, Dallas, and Johnny?
asked
Mar 2, 2023
English
college
1
answer
15
votes
161k
views
4. Friction is required for : (a) Fast movement (0) Both of the above (b) Stopping the objec (d) None of the above
asked
Oct 22, 2022
Physics
college
2
answers
14
votes
95.4k
views
Define the implications of world war I and world war II to asia
asked
Oct 1, 2022
History
college
1
answer
2
votes
154k
views
1/4 is equivalent to 1/6 because both models have 1 shaded part true or false
asked
Sep 16, 2022
Mathematics
college
1
answer
4
votes
90.2k
views
Which shows 2-6 ///////////////////////////////////////////////////////
asked
Jun 25, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
147k
views
Apples are on sale at stop and shop. If 8 apples cost $20.20, what is the cost of each apple?
asked
Jun 21, 2022
Mathematics
college
2
answers
4
votes
186k
views
Explain the conditions through which friction can be increased.
asked
May 19, 2022
Physics
high-school
2
answers
0
votes
62.4k
views
Can somebody help me with this please
asked
Apr 21, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
30.8k
views
Emila bought 3 2/3 kilogram of sugar on wednesday she bought 3/10 kilograms of sugar less on Thursday. How uch sugar did she buy on Thursday?
asked
Feb 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
98.4k
views
The local pizzeria is charging $12.50 for a medium pizza with no toppings. Each topping costs $1.20 each. The variable, P, to represent the price and the variable, t, to represent the number of toppings.
asked
Jan 9, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
25
votes
220k
views
Asking a job candidate his or her marital status is
asked
Nov 21, 2021
Business
middle-school
2
answers
4
votes
40.4k
views
Use the DISTRIBUTIVE PROPERTY to simplify the expression. 4(3r - 8)
asked
Oct 27, 2021
Mathematics
college
2
answers
0
votes
125k
views
Find the measure of one interior angle of the regular polygon shown below
asked
Oct 1, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
215k
views
There are 20 cars in the parking lot. Allstate provides insurance to 3/5 cars. State Farm provides insurance to 1/10 the cars. Nationwide provides insurance to the remaining cars. How many cars in this
asked
Sep 17, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
158k
views
5. It's important that characters act in a way that's [type your answer].
asked
Apr 24, 2021
English
high-school
1
answer
1
vote
29.3k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.8m
answers
Search QAmmunity.org