menu
QAmmunity.org
Questions by Yosuva Arulanthu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Yosuva Arulanthu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Yosuva Arulanthu
Filter
User Yosuva Arulanthu
Recent activity
All questions
All answers
A 16-oz bottle of waler costs $2.88. What is the cost per ounce?
asked
Jul 25, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
118k
views
Find the area of the shape
asked
Jul 16, 2022
Mathematics
college
1
answer
0
votes
173k
views
Integration of 3^x (1-3^(x+1)^9)dx
asked
May 21, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
205k
views
A pitcher's arm rotates at a speed of 777 degrees per millisecond \left( \dfrac{\text{degrees}}{\text{ms}} \right)( ms degrees )left parenthesis, start fraction, start text, d, e, g, r, e, e, s, end
asked
Dec 12, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
124k
views
What does compromise mean?
asked
Nov 3, 2021
English
middle-school
2
answers
3
votes
150k
views
The college hiking club is having a fund raiser to buy new equipment for fall and winter outings. The club is selling Chinese fortune cookies at a price of $1 per cookie. Each cookie contains a piece of
asked
Nov 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
20.8k
views
What is the area of the obtuse triangle given below? 13. 15 O A. 154 sq. units B. 48.75 sq. units C. 97.5 sq. units D. 195 sq. units
asked
Oct 10, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
72.4k
views
Mrs ogrady wants to know if doing labs with her
asked
Sep 11, 2021
Biology
college
1
answer
0
votes
31.7k
views
where is the sound of the narrator most likely coming from? A). the floor B). the old man's house C). the narrator information. D). the police officer's watches
asked
Aug 4, 2021
English
high-school
1
answer
3
votes
233k
views
A pair of pants was 40% off the original price. The sale resulted in a $36 discount. What was the original price before the sale?
asked
Jun 27, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
211k
views
Help? Today’s the last day to finish
asked
Jun 9, 2021
Biology
high-school
1
answer
1
vote
183k
views
I too have a dream 2.06 assignment
asked
Jun 9, 2021
English
middle-school
1
answer
4
votes
48.3k
views
Angle Relationships unit test helpp:(
asked
Mar 3, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
19.2k
views
1. Look at the following vocabulary. Paint the short adjectives red, long adjectives yellow, the verbs to be blue, the personal pronouns green, the other verbs pink. I S H A N D S O M E T H O N E S T I
asked
Mar 2, 2021
English
high-school
2
answers
3
votes
204k
views
Which factor of production includes the human activity that provides goods or services? Group of answer choices Labor Land Capital Value
asked
Jan 4, 2021
History
high-school
1
answer
2
votes
103k
views
a maple tree is 4.2 meters tall. A pine tree is 1.02 shorter that the maple tree. An oak tree is 1.89 taller than the pine tree . How tall is the oak tree?
asked
Dec 28, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
96.5k
views
Write the following as an expression and evaluate . The sum of -6 and the quotient of -36 and 6
asked
Jun 24, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
27.2k
views
A wholesaler purchased a certain number of books for $864. If the price per book was $3 less, the number of the books that could be purchased for $864 would be 4 more. How much did each book cost originally?
asked
Mar 16, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
234k
views
When using an indirect proof, we show that the negation of the desire conclusion leads to a contradiction. true false I don't really understand negations so please help!
asked
May 2, 2019
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
147k
views
Why is the Answer I really need to know.
asked
May 2, 2019
History
college
1
answer
4
votes
6.4k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org