menu
QAmmunity.org
Answers by Yawar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Yawar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Yawar
Filter
User Yawar
Recent activity
All questions
All answers
The table below shows the cost per pound of different vegetables. Prices of Vegetables Vegetable Cost (per pound) Potatoes $3.89 Squash $4.68 Carrots $1.67 Cucumbers $2.59 What is the estimated cost for
answered
Oct 28, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
192k
views
Suppose the economies of China and India have begun to slow down very rapidly. Based on this scenario a.GDP will be higher in the United States. b.the demand curve for loanable funds will shift to the
answered
Sep 18, 2021
Business
high-school
4
votes
93.5k
views
Is a 70 a bad grade on a math test?
answered
Sep 5, 2021
Mathematics
college
0
votes
181k
views
How many moles of iron can be made from 3 miles of Fe2O3
answered
Jul 27, 2021
Chemistry
middle-school
3
votes
159k
views
Lines 1-3 of the poem include a simile, a comparison between two unlike things that uses the word like or as. What idea does the simile convey? Explain how this simile helps establish a pattern in the
answered
Jul 20, 2021
English
high-school
3
votes
192k
views
MATH PROBLEM NEED HELP NOW! (look at photo)
answered
Jul 15, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
39.2k
views
One of the world's most-recognizable franchisers is McDonald's. Advantages of franchising in global markets include:_______ a. the lack of any long-term commitments in the business arrangement. b. a guarantee
answered
Jun 23, 2021
Business
college
3
votes
171k
views
What happens to the velocity of a sound wave in air if the temperature of the air increases? A. velocity increases B. velocity does not change c. velocity decreases D. velocity drops to zero
answered
Jun 19, 2021
Physics
high-school
5
votes
214k
views
A shop sells a party hat at x dollars and a mask at y dollars. On a particular morning, 3 hats and 4 masks were sold for $27. In the afternoon, 3 hats and 6 masks were sold for $33. Find the cost of each
answered
Feb 4, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
94.1k
views
If consumers start to believe they need a product, what is likely to happen? A. The demand becomes less elastic. B. The demand becomes more elastic. С. The supply decreases. D. The price decreases. Please
answered
Jan 19, 2021
Business
high-school
3
votes
122k
views
Americans watched their televisions in amazement and heard Neil Armstrong’s words as he took his historic "giant leap for mankind." Which noun is the antecedent of their in the sentence? words Neil Armstrong’s
answered
Dec 13, 2020
Social Studies
middle-school
4
votes
214k
views
Use the model to find 3/5 divided by 2/3 a. 2/3 b.9/10 c. 3/10 d.5/8
answered
Mar 24, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
229k
views
Why does john proctor do when abigail accuses mary of witchcraft in act 3
answered
Nov 11, 2019
English
high-school
2
votes
154k
views
Paraphrasing is repeating back to the speaker his or her words, exactly as they were said. Please select the best answer from the choices provided T F
answered
Oct 7, 2019
Social Studies
middle-school
5
votes
185k
views
You buy tomatoes in 25 pound shipments one batch of cobb salad requires 1.1 pounds of tomatoes. How many portions can be made with one shipment?
answered
Sep 18, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
220k
views
Conclusions related to historical events are limited to subjective evaluation of the existing evidence because _____. they cannot be repeated they don't need to be tested hypotheses cannot be developed
answered
Jun 17, 2019
Chemistry
middle-school
3
votes
115k
views
Which skill set are parents required to help their children understand
answered
Apr 16, 2019
Health
high-school
1
vote
20.5k
views
What is the amount of books the club can get.?
answered
Nov 26, 2018
Mathematics
middle-school
4
votes
209k
views
21 out of 36 students said they watched top of the pops. What angle would show this on a pie chart?
answered
Sep 29, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
77.0k
views
Vera is using her phone. It's battery life is down to 1/2, and it drains another 1/8 every hour. How many hours will her battery last?
answered
Apr 1, 2018
Mathematics
high-school
7
votes
70.3k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org