menu
QAmmunity.org
Answers by Yadutaf
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Yadutaf
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Yadutaf
Filter
User Yadutaf
Recent activity
All questions
All answers
How does the Black Lives Matter movement of today compare to the civil rights movement of the 1960s?
answered
Oct 20, 2021
English
college
0
votes
88.9k
views
At Gulfport Electronics, Randy earns a monthly salary of $1500 plus a 5% commission of x, his total monthly sales. If his March earnings total $2500, write and solve an equation that could be used to determine
answered
Oct 1, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
18.1k
views
When the angle of elevation of the sun is 55°, a flagpole casts a shadow that is 16.8 feet long. What is the height of the flagpole to the nearest foot?
answered
Aug 3, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
115k
views
To join a Yoga Class at The Yoga Emporium the cost is $50 membership and $5 per lesson. Write an equation in slope-intercept form where y is the total cost and x is the number of yoga classes.
answered
Jul 30, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
118k
views
Who in t.f would let biden win
answered
Jul 29, 2021
Business
high-school
5
votes
45.0k
views
DNA template strand 5' ________ 3' DNA nontemplate strand 3' ________ 5' Given the locally unwound double strand above, in which direction does the RNA polymerase move while transcribing DNA? a. 5' → 3'
answered
Nov 18, 2020
Biology
high-school
2
votes
27.2k
views
What are the cells of the nervous system call
answered
Aug 11, 2020
Biology
middle-school
4
votes
167k
views
Explain why a changing environment can lead to extinction of a species.
answered
Jul 25, 2020
Biology
middle-school
3
votes
157k
views
Sara is cutting bows out of ribbon which will be used to wrap gifts. If Sara needs 1/4 of a foot of ribbon to make a bow, and she has 5 feet of ribbon, then how many bows can Sara make?
answered
Jul 21, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
78.9k
views
Sugar-free gum contains 40% less calories than regular gum. If a piece of regular gum contains 40 calories , how many calories does a piece of sugar-free gum contain?
answered
May 21, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
588
views
Burger Barn has been named as a plaintiff in a $5 million lawsuit filed by a customer over the addictive nature of the company's French fries. Burger Barn's attorneys have advised them that the likelihood
answered
Apr 8, 2020
Business
high-school
1
vote
23.0k
views
Alexander hamilton urged congress to pass a protective tariff to encourage the growth of
answered
Dec 14, 2019
Physics
high-school
2
votes
154k
views
Which parts of speech must agree in standard written English? a. Subject and verb b. Adjective and noun c. object and preposition d. verb and preposition
answered
Nov 17, 2019
English
high-school
6
votes
76.3k
views
Helppppppppppppppppppppppppppp
answered
May 29, 2019
Mathematics
high-school
1
vote
188k
views
55.5 as a mixed number
answered
May 14, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
185k
views
Who is the british tea explorer
answered
Nov 2, 2018
History
high-school
3
votes
9.2k
views
is the sentence in natural order or inverted order? Above the fireplace hangs a picture of our family
answered
Oct 24, 2018
English
high-school
4
votes
47.9k
views
__________ determines how hard it would be to stop an object in motion. Question options: A. Centripetal force B. Momentum C. Motion D. Aerodynamics
answered
Oct 21, 2018
Health
high-school
2
votes
43.2k
views
Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
answered
Oct 16, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
107k
views
Which of the countries on the map above is china ?
answered
May 18, 2018
Geography
high-school
2
votes
53.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org