menu
QAmmunity.org
Questions by Wxyz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Wxyz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Wxyz
Filter
User Wxyz
Recent activity
All questions
All answers
Which is the solution set of the compound inequality 3.5x-10 >-3 and 8x-9< 39
asked
Aug 9, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
68.8k
views
One similarity of the presidential administrations of abraham lincoln, franklin d. roosevelt and lyndon johnson is that each
asked
Jun 24, 2019
History
high-school
1
answer
1
vote
215k
views
hiking up a mountain,you notice that the air temperature drops 10°c for every 1,000 meters increase in elevation to represent the decrease in temperature if you hike up the mountain 2,000 meters. Then
asked
Mar 13, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
25.4k
views
Mrs. Jones buys two toys for her son. The probability that the first toy is defective is `1/3`, and the probability that the second toy is defective given that the first toy is defective is `1/5`. What
asked
Feb 8, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
134k
views
Match the measureable quantity giving by its formula with the appropriate unit(s)
asked
Dec 26, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
80.4k
views
What volume will 145 g of butane occupy at 745 torr and 35 ∘c?
asked
Nov 28, 2018
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
91.8k
views
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49 Choice B: 40 ounces of potato chips for $4.79
asked
Oct 25, 2018
Mathematics
college
2
answers
2
votes
117k
views
(80 pts) Alexandra bought 4 hamburgers and 3 drinks for her family. The cost was $18.25. Tyler bought 6 hamburgers and 4 drinks at the same fast food restaurant for $26.50. What is the total cost of one
asked
Jul 27, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
95.2k
views
Can you list at least three ways to conserve nonrenewable resources
asked
Jul 17, 2018
Chemistry
middle-school
2
answers
4
votes
87.2k
views
Question in below. help plz
asked
Jun 4, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
217k
views
Jackson has 100 pounds of apples to sell at the farmers market if he divided the apples into 2 1/2 pound bags how many bags will he have to sell
asked
Sep 23, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
184k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org