menu
QAmmunity.org
Answers by William Whyte
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by William Whyte
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by William Whyte
Filter
User William Whyte
Recent activity
All questions
All answers
Why was A Young Girl’s Diary written? What is its purpose, and what makes you think so?
answered
Sep 29, 2023
English
high-school
3
votes
171k
views
Miyo works for an ice cream cart vendor. She receives $25 for taking the cart out for a shift plus a commission of $0.10 for each item she sells. Miyo worked a shift Saturday and earned $52.90. Which equation
answered
Sep 25, 2023
Mathematics
middle-school
7
votes
75.4k
views
The length of three sides of a triangle are 3x + 1/2,2x+1/4, and x+1/2
answered
Jul 28, 2023
Mathematics
college
4
votes
124k
views
The customers, employees, management, and anybody else involved are called _____. place promotion people process
answered
May 26, 2023
Business
high-school
4
votes
203k
views
A right prism has a triangle base. The length of the base is 12 yards and the height of the base is 3 yards. The height of the prism is 3.5 yards. What is the volume of the prism?
answered
Apr 6, 2023
Mathematics
college
1
vote
38.9k
views
Find the length of the line in cm. PLEASE HELP
answered
Dec 28, 2022
Mathematics
college
5
votes
78.8k
views
What is Turtle divided by Kitten? YALL I NEED HELP ASAP ON THIS!!!!!!1
answered
Nov 9, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
180k
views
Pls help Read the excerpts from “Take the Tortillas Out of Your Poetry” and “Speaking Arabic.” My friend had concluded that if he took his language and culture out of his poetry, he stood a better chance
answered
Sep 8, 2022
English
college
1
vote
230k
views
What is Chlorination?
answered
Apr 8, 2022
Chemistry
college
7
votes
28.1k
views
Jeremiah buys 3 lbs of cheese at $3.50 a pound. He also buys 5 lbs of sliced turkey. If he spends $46.75 in total for the cheese and turkey, what is the price per pound of sliced turkey?
answered
Mar 9, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
72.1k
views
What changes on Earth’s surface do you think will happen next?
answered
Feb 11, 2022
Geography
high-school
10
votes
35.7k
views
What changes on Earth’s surface do you think will happen next?
answered
Feb 11, 2022
Geography
high-school
10
votes
35.7k
views
What changes on Earth’s surface do you think will happen next?
answered
Feb 11, 2022
Geography
high-school
10
votes
35.7k
views
Define these terms: migrant workers
answered
Feb 8, 2022
English
college
6
votes
8.0k
views
Michael bought three baseballs from a sports store. Each baseball cost the same amount. The total cost was $8.37. If C represents the cost of each baseball, which of the following statements are true?
answered
Feb 5, 2022
Mathematics
college
4
votes
6.9k
views
How do you solve 1/4(x+5)^2-1=3 in steps?
answered
Jan 3, 2022
Mathematics
college
4
votes
150k
views
What is a good tip to making good art?
answered
Dec 2, 2021
Arts
college
2
votes
123k
views
Which organisms need to do some form of cellular respiration? A.) plants B.) bacteria C.) animals D.) all of the above
answered
Oct 3, 2021
Biology
high-school
5
votes
72.7k
views
Plz help me with this
answered
Sep 12, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
190k
views
I suck soooo bad at mathh lol idk y but i suckkk k + 8 = 62 k =
answered
Sep 12, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
13.8k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org