menu
QAmmunity.org
Answers by Will Madison
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Will Madison
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Will Madison
Filter
User Will Madison
Recent activity
All questions
All answers
Match the sentence to the comma rule it is demonstrating. Read each sentence. Then determine why it needs a comma.
answered
Oct 14, 2023
English
middle-school
4
votes
191k
views
(xy + 3x + 2) + (3x² + y)
answered
Sep 19, 2023
Mathematics
college
1
vote
72.9k
views
Which one of these did Douglas use to establish ethos?
answered
Nov 8, 2022
English
high-school
4
votes
115k
views
Which calculation gives an approximation of the area of this circle in cm square?? 3 x 8 = 3 x 4 = 3 x 16 = 3 x 9 =
answered
Nov 7, 2022
Mathematics
college
3
votes
23.2k
views
Explain how food insecurity can be improved around the world
answered
Oct 19, 2022
Geography
high-school
3
votes
219k
views
Identify the root and its meaning. fracture Root: Root meaning:
answered
Sep 19, 2022
English
college
3
votes
165k
views
A circle is inscribed in a regular hexagon with side length 12 units. Find the value of x.
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
53.4k
views
If you are provided with some vegetables to cook. You generally add salt into the vegetables during cooking process. After adding salt, vegetables release water. What mechanism is responsible for this?
answered
Jun 23, 2022
Biology
high-school
8
votes
21.3k
views
Can someone please help me look at the picture and answer please !
answered
Jun 20, 2022
English
high-school
6
votes
141k
views
One of the themes that emerges over the course of this novel is that war is brutal and awful. How does the depiction of Henry's mother in this excerpt begin to establish or develop that theme?
answered
May 9, 2022
English
high-school
3
votes
193k
views
Mabel is working with other students from her class on a project their teacher gave them. The project is to bake a cake that uses a lot of fractions of ingredients. The recipe says "to find the amount
answered
Apr 23, 2022
Mathematics
middle-school
2
votes
130k
views
A substance has a pH of 9.what type of substance is it
answered
Jan 14, 2022
Physics
college
0
votes
162k
views
8 t-shirts and a hat costs £42.00 3 t-shirts and a hat costs £17.00. How much does a t-shirt cost? How much does a hat cost
answered
Dec 28, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
92.7k
views
Why did christianity appeal to so many people in ancient rome ?
answered
Dec 27, 2021
History
high-school
3
votes
17.7k
views
Can I get help please.
answered
Oct 23, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
190k
views
what factor allows earth to hold onto liqiud water?a lack of gravity,b lunar tides,c moderate temputures, d presence of living things
answered
Aug 29, 2021
Biology
middle-school
2
votes
30.5k
views
Question A 1) Do Now: What are the benefits of Ocean Trade compared to Land Trade?
answered
Aug 10, 2021
History
high-school
7
votes
210k
views
What did the Lewis and Clark expedition achieve?
answered
Jun 13, 2021
History
high-school
4
votes
157k
views
You have a babysitting job where you babysat for 3 hours and made $36. Let M represent how much money you made per hour.
answered
Jun 7, 2021
Mathematics
college
4
votes
204k
views
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.37. What is the unit price of the pairs of gloves? a 6.91 b 6.79 c 3.40 d 61.11
answered
May 21, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
180k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org