menu
QAmmunity.org
Questions by Vmxes
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Vmxes
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Vmxes
Filter
User Vmxes
Recent activity
All questions
All answers
How many times smaller is 6 x 10 ^−7 than 4.5 x 10 ^−4? 133 13,333 75 750
asked
Aug 25, 2023
Mathematics
college
2
answers
5
votes
77.2k
views
Point of view can often be confused when stories have dialogue. what marks are used when a character speaks, to help a reader separate dialogue from point of view? a. narration b. quotation marks c. first
asked
Aug 1, 2023
English
high-school
1
answer
25
votes
23.5k
views
Bro why cant I post this T-T
asked
Apr 8, 2023
Physics
college
1
answer
19
votes
185k
views
Necesito enviar un paquete, pero primero tengo que...
asked
Jan 11, 2023
Spanish
high-school
1
answer
3
votes
121k
views
This is for real please help
asked
Mar 7, 2022
English
high-school
2
answers
23
votes
175k
views
T Radius: 4 inches Diameter: Circumference:
asked
Jan 18, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
97.2k
views
Last Saturday, the average temperature was 8% higher than the average temperature, 2 Sundays ago, the average temperature 2 Sundays ago with T degrees Celsius, which of the following expressions could
asked
Dec 4, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
132k
views
A clinic treated 536 children over a 4month period how many children did the clinic treat in 1month
asked
Oct 10, 2021
Mathematics
college
2
answers
2
votes
94.0k
views
Select the three unit rates that could be used to describe the price of juice. Options $1.00 per 12 ounces $1.59 per pint $2.00 per quart $2.99 per gallon
asked
Aug 10, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
83.0k
views
A semicircular window has a diameter of 24 inches. Lou wants to insert a laminated sun-block coating that costs $1.50 per square inch to apply. How much will Lou spend to coat the window with sun-block?
asked
Jun 26, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
6.8k
views
How does glucose and amino acids get to the cell Pls help it’s due today and I’m an idiot
asked
Jun 4, 2021
Biology
high-school
1
answer
1
vote
11.0k
views
Complete the statements using “se” impersonal 1) _____ (buscar) enfermeras. 2)_____ (necesitar) empleados
asked
Mar 14, 2021
Spanish
middle-school
2
answers
2
votes
52.1k
views
How does a liquid substance change into gas?
asked
Mar 13, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
210k
views
What is the advantage to the sphinx moth Xanthopan morgani by having an 8-inch long tongue? A) It is used to attract mates through sexual selection B) It can only pollinate one type of flower C) It makes
asked
Mar 4, 2021
Biology
college
1
answer
2
votes
154k
views
Are the expressions 5(4x+3) and 20x + 3 equivalent? Why or why not?
asked
Feb 25, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
561
views
There are 235 whistles and 42 bells in the store. Ryan counts 128 whistles on the shelf. How many whistles are not on the shelf
asked
Jan 15, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
212k
views
ASAP PLEASE what is 5/7 x 7/12 simplyfed
asked
Jan 11, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
133k
views
7 An outfielder throws a baseball toward the infield at an angle of 25 degrees to the horizontal. The initial velocity of the throw is 12 m/s. Find the horizontal and vertical velocity components
asked
Dec 15, 2020
Mathematics
college
1
answer
4
votes
220k
views
Yadira's mom is buying hot dogs and hot dog buns for the family barbecue. Hot dogs come in packs of 12 and hot dog buns come in packs of 9. The store does not sell parts of a pack and Yadira's mom wants
asked
Oct 27, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
148k
views
Why are only certain parts of the moon lit up at different times?
asked
Apr 2, 2020
Biology
middle-school
1
answer
4
votes
32.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org