menu
QAmmunity.org
Answers by Vlad Lego
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Vlad Lego
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Vlad Lego
Filter
User Vlad Lego
Recent activity
All questions
All answers
Baking flour mixture was made by combining 4 ounces of bleached flour which costs $8 per ounce with 16 ounces of unbleached flour which costs $3 per ounce. What is the cost per ounce of the mixture?
answered
Jul 19, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
46.2k
views
In 150 words, use evidence to compare the ideas of the abolition of the slave trade and the abolition of slavery.
answered
Jun 9, 2022
History
college
4
votes
76.9k
views
Economic development in the area identified by the arrow has been MOST affected by which of these? A) outbreaks of malaria B) prolonged civil wars C) communist-led governments D) availability of sources
answered
May 31, 2022
Social Studies
middle-school
1
vote
46.4k
views
What's levi's favorite thing to do o-o
answered
May 22, 2022
Social Studies
middle-school
1
vote
93.2k
views
Hi, please answer this question! I'm doing a Weekly Check-In with my English Arts Teacher, and I don't want to be honest about how I feel. So, please answer my question with honesty. "How are you feeling?
answered
May 7, 2022
English
high-school
6
votes
98.7k
views
Show your work for 10 subtracted from the quotient of a number and seven is less than -6
answered
Dec 9, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
2.5k
views
Organisms have a code found in nucleic acids that stores and transmits genetic information.this codes is called the genetic code. This code is found in a type of nucleic acid called
answered
Sep 30, 2021
Biology
middle-school
4
votes
89.3k
views
While sleeping your heart rate: A)stops B)decreases C)stays the same D)increases
answered
Sep 19, 2021
Health
high-school
4
votes
185k
views
A class collects $50 to buy flowers for a classmate who is in the hospital. Roses cost $3 each, and carnations cost $2 each. No other flowers are to be used. How many different bouquets could be purchased
answered
Jul 23, 2021
Mathematics
college
1
vote
224k
views
Math answer for points look in the picture below and comment the answer
answered
Jun 16, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
1.7k
views
On November 1, 2021, Taylor signed a one-year contract to provide handyman services on an as-needed basis to King Associates, with the contract to start immediately. King agreed to pay Taylor $5,280 for
answered
May 15, 2021
Business
college
2
votes
78.8k
views
PLEASE HELP NEED TO FINISH THIS TEST TO GRADUATE!! What distinguishing feature of realist literature does Mark Twain use in this excerpt from The Adventures of Huckleberry Finn? I ain' gwyne to len' no
answered
Apr 24, 2021
English
middle-school
4
votes
142k
views
Which of the following is a common mistake made by consumers? Group of answer choices ignoring sunk costs being overly optimistic about their future behavior being overly pessimistic about their future
answered
Mar 30, 2021
Business
high-school
3
votes
42.1k
views
Guys i really need your help i have this awesome friend who is cool sometimes but she calls me names and pretends to like me bottom line is: is she really my friend #cryingmyeyesoutrn
answered
Mar 10, 2021
Mathematics
college
6
votes
52.0k
views
An 83-year-old female demonstrating early-stage dementia has just had surgical repair to her fractured left hip. No family member is present at the discharge planning conference to discuss the next appropriate
answered
Aug 22, 2020
Health
high-school
4
votes
223k
views
WILL BE GRANTED BRAINLISEST!!!!!!!!!!!!HURRY + 20 points The language you use in discussing a serious topic is called
answered
Aug 4, 2020
English
high-school
7
votes
144k
views
Can u help me solve -3(a+1)+6
answered
Mar 27, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
177k
views
What is true about the scientific method?
answered
Jan 9, 2020
Biology
middle-school
5
votes
81.9k
views
Two million, five thousand and ninety six in figure
answered
Oct 9, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
167k
views
A student wanted to investigate whether or not the temperature of the water would affect the solubility of sugar. She had three glasses of water each with 200 mL of water in them. One was at 10 degrees
answered
Aug 15, 2019
Physics
middle-school
5
votes
67.8k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org