menu
QAmmunity.org
Answers by Vkurchatkin
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Vkurchatkin
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Vkurchatkin
Filter
User Vkurchatkin
Recent activity
All questions
All answers
Ocean currents at the surface are influenced by size of ocean phytoplanktons Coriolis Effect dissolved nutrients
answered
Apr 9, 2019
Biology
college
5
votes
57.0k
views
The poem’s extended metaphor is implicit, rather than explicit. true or false
answered
Mar 22, 2019
English
middle-school
1
vote
3.7k
views
what are the United States colonies? PLEASE HELP ME I HAVE TO TURN THIS IN TODAY AT 6:00!!!! (I LITERALLY HAVE TO GO back TO SCHOOL)
answered
Jan 26, 2019
History
high-school
5
votes
5.8k
views
HELP PLEASEEEE you get points so why not help someone out
answered
Oct 25, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
160k
views
Passage with a 3 questions 50 points if the answer is correct please help! Today, people have more options than ever when it comes to finding news and other information. Recently, the Internet has allowed
answered
Oct 13, 2018
English
high-school
5
votes
40.5k
views
Four million tourists visit the Empire State Building each year because a famous person once lived there. it offers great views of New York City. many concerts and plays are held there. it is the oldest
answered
May 8, 2018
English
middle-school
3
votes
167k
views
My best friend is allergic to dogs but really wants to adopt one. She said she could get weekly allergy shots or a breed with shorter hair that would be less irritating to her allergies. I told her I thought
answered
Apr 14, 2018
English
middle-school
5
votes
217k
views
What is the slope of the graph of 6x + 12y= 7? a) -2 b) 2 c) 1/2 d) -1/2
answered
Apr 12, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
23.9k
views
Increase 2384598 by 6 million
answered
Jan 10, 2018
Mathematics
high-school
0
votes
168k
views
The school cafeteria offered a choice of pizza or nachos to sixth-grade students. Seventy-seven students chose pizza.This represented 35% of the sixth-grade class. How many students are in the sixth grade?
answered
Feb 26, 2017
Mathematics
middle-school
4
votes
26.3k
views
Find the unit rate with the second given unit in the denominator. $67.50 for 9 pizzas A.$15/pizza B.7.50pizza/$ C.15pizza/$ D.$7.50/pizza
answered
Jan 26, 2017
Mathematics
high-school
1
vote
44.5k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org