menu
QAmmunity.org
Answers by Viplezer
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Viplezer
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Viplezer
Filter
User Viplezer
Recent activity
All questions
All answers
The difference of 17 and 5 times a number
answered
Feb 20, 2022
Mathematics
college
11
votes
16.5k
views
Precision O How close together repeated measurements are O How fast an object moves in a certain amount of time O A push or a pull; makes things start moving and stop moving O How close to the true value
answered
Feb 19, 2022
Physics
college
3
votes
98.4k
views
PLEASE JUST HELP! :((((( Based on The Riddle of the Rosetta Stone, which statement best describes the role Jean-François Champollion’s brother played during difficult times in his studies? He assisted
answered
Dec 14, 2021
English
college
3
votes
233k
views
Which of the following describes the transformations of g (x) = negative (2) Superscript x + 4 Baseline minus 2 from the parent function f (x) = 2 Superscript x?
answered
Oct 3, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
120k
views
Help thank youuu -Eric chavez
answered
Sep 14, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
103k
views
At what stage of the creative process would a designer determine the target audience for a project? revision brainstorming research creation
answered
Jul 14, 2021
Computers and Technology
middle-school
1
vote
212k
views
The geese and the humans are in competition for something in this area. What are the humans and geese competing for? light space sound heat
answered
May 4, 2021
Biology
middle-school
7
votes
109k
views
Of the well-characterized elements of group 7A, which would exhibit the following properties? a.It reacts with the alkali metals (M) to form a salt MX, where X is the halogen. b.Its hydrogen halide, HX,
answered
Apr 21, 2021
Chemistry
high-school
4
votes
152k
views
A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.80. How much does one orange cost?
answered
Mar 15, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
205k
views
I need help asap. #3, 12points
answered
Jan 18, 2021
Physics
high-school
0
votes
52.0k
views
The sum of two numbers is 63, and their difference is 7. Find the numbers. Use x-(63-x)=7
answered
Dec 8, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
79.7k
views
Which statements describe the functions of DNA? Check all that apply. DNA destroys bacteria and viruses that cause sicknesses in organisms. A. DNA plays a role in the growth and reproduction of organisms.
answered
Oct 28, 2020
Biology
middle-school
2
votes
235k
views
In a vacuum, two particles have charges of q1 and q2, where q1 = +3.3C. They are separated by a distance of 0.24 m, and particle 1 experiences an attractive force of 4.1 N. What is the value of q2, with
answered
Aug 13, 2020
Physics
college
7
votes
204k
views
Consider the diagram below. Which of the following represents the values of x and y? A;x=44 and y=43, B;x=43 and y=44, C;x=y=90, D;x=89 and y=91
answered
Mar 3, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
127k
views
How can a strong third party candidate impact the two party system in the United States
answered
Feb 1, 2020
History
middle-school
2
votes
64.3k
views
Which of the following scenarios would be considered an unconstitutional use of state power? (A) A state passes a law that increases the pay of state legislators. (B) A state enacts a law prohibiting smoking
answered
Jan 18, 2020
Social Studies
high-school
2
votes
174k
views
What was Edgar Allan Poe’s main purpose in writing "Annabel Lee”?
answered
Oct 24, 2019
English
college
6
votes
60.0k
views
In the diagram of circle O, what is the measure of ABC
answered
Sep 25, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
210k
views
According to Lady Macbeth, why doesn’t she kill Duncan herself? Indicate which lines in The Tragedy of Macbeth, Act II, pointed you toward your answer.
answered
Jul 17, 2019
English
middle-school
5
votes
16.3k
views
A company that sells widgets has to pay $\$500$ in maintenance fees each day and then it pays each worker $\$15$ per hour. Each worker makes 5 widgets per hour, which are sold at $\$3.10$ each. What is
answered
Jun 10, 2019
Mathematics
college
5
votes
200k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org