menu
QAmmunity.org
Questions by Victor Timoftii
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Victor Timoftii
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Victor Timoftii
Filter
User Victor Timoftii
Recent activity
All questions
All answers
$9.40 per hour times 22 hours round to the nearest cent
asked
Aug 24, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
205k
views
Problem 8. A professional racecar driver buys a car that can accelerate at +5.9 m/s. The racer decides to race against another driver in a souped-up stock car. Both start from rest, but the stock-car driver
asked
May 24, 2021
English
high-school
1
answer
4
votes
235k
views
Help please! I don’t understand
asked
May 5, 2021
Physics
middle-school
2
answers
0
votes
3.7k
views
First picture is by itself. Next is graph problem :)
asked
Mar 4, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
150k
views
At the beginning of the month, the Painting Department of Skye Manufacturing had 24,000 units in inventory, 80% complete as to materials, and 20% complete as to conversion. The cost of the beginning inventory,
asked
Feb 27, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
51.5k
views
Who is a antagonist. Who is a protagonist? Help fast plz :--3
asked
Jan 13, 2021
English
college
1
answer
0
votes
97.8k
views
What is a really funny movie to watch? I already watched wedding crashers, dumb and dumber, and Mrs. Doubtfire.
asked
Dec 25, 2020
English
middle-school
2
answers
0
votes
83.5k
views
If you have an instrument that uses radiowaves with a frequency of 1.0x10^11 Hz, what is the energy in Joules and the wavelength in meters? use the equations C= Av (I can't do the symbols) and E=hv
asked
Oct 24, 2020
Chemistry
high-school
1
answer
3
votes
175k
views
If an athlete runs at a speed of 12.9 km/hour, how long will it take the athlete to run a marathon (about 42.2 km)? Express your answer in hours using the correct number of significant figures. Do not
asked
Jun 24, 2020
Chemistry
college
1
answer
5
votes
97.5k
views
NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!! 2. Solve for x 3. Solve for x
asked
Jun 17, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
17.0k
views
What was Pennsylvania founded as? A) a trading post B) a military fort C) a plantation D) a holy experiment
asked
May 3, 2020
Social Studies
high-school
2
answers
0
votes
25.9k
views
What is the answer to 9×4 ×.5
asked
Jan 19, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
149k
views
I believe in the existence of a great, immortal, immutable principle of natural law...which proves the absolute right to an education of every human being that comes into the world; and which, of course,
asked
Nov 15, 2019
History
high-school
2
answers
5
votes
101k
views
Randall bought 2 game controllers at electronics plus for$36. What is the unit rate for a game controller at electronics plus?
asked
Oct 10, 2019
Mathematics
college
1
answer
3
votes
76.5k
views
What is the Cc address field for?
asked
Jul 12, 2019
Business
college
2
answers
4
votes
207k
views
What is 6 to the 5th power in expanded form?
asked
Sep 3, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
121k
views
What climate factors influence how much the Russian economy can depend on shipping for international trade?
asked
Jun 21, 2018
Geography
high-school
1
answer
4
votes
127k
views
Somebody please help me with one and two
asked
Apr 22, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
100k
views
Drive 69 kilometers in 3/4 hour
asked
Oct 28, 2017
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
160k
views
George worked on his science project for a total of 2 2/3 hours. He worked on it for 5/12 hour on Monday and 9/12 hour on Tuesday. He finished the project on Wednesday. How long did George work on his
asked
May 28, 2017
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
72.3k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org