menu
QAmmunity.org
Questions by Usman
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Usman
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Usman
Filter
User Usman
Recent activity
All questions
All answers
PLEASE HELP FAST write an inequality and solve it
asked
Oct 28, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
36.5k
views
No lo intendio. porfa ayuda
asked
Sep 19, 2021
Spanish
middle-school
1
answer
3
votes
193k
views
Why was the siege of Savannah important to the British? hurry pleaseeeeeee
asked
Aug 15, 2021
Social Studies
high-school
2
answers
0
votes
188k
views
I'm really interested in making children books to help children. So I want ideas on why littering is bad and why we shouldn't do it. (You won't get credit, but you will get good karma for helping sumone
asked
Apr 3, 2021
English
college
1
answer
2
votes
229k
views
Why is the lack of hierarchical structure a problem for political parties? A) Without A commander, no leader ship will take place B) Structure is important to a creation or it will fall apart and this
asked
Mar 7, 2021
History
high-school
1
answer
3
votes
101k
views
F h(x) = 2x + 1, find h(2x-3).
asked
Feb 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
76.0k
views
— No me gusta cuando nos peleamos. — De acuerdo. Yo ___ ___ mal la última vez que no nos llevamos bien. — Parece que el público se portó muy mal en el estadio. — Sí. Todos ___ ___ locos cuando su equipo
asked
Feb 16, 2021
Spanish
middle-school
1
answer
1
vote
69.1k
views
A scientist finds a new life form and determines that its cells have a cell wall. Which of the 6 kingdoms could it belong to?
asked
Sep 22, 2020
Biology
high-school
2
answers
0
votes
205k
views
Do all colors of light travel at the same speed
asked
Jun 17, 2020
Chemistry
middle-school
2
answers
3
votes
70.5k
views
What is lateral inversion
asked
Apr 7, 2020
Physics
middle-school
1
answer
3
votes
203k
views
Which evidence suggests that several mass extinctions have occurred during Earth's history? Fossils provide information about water level and temperature. Many fossils demonstrate that organisms have changed
asked
Mar 26, 2020
Biology
middle-school
2
answers
5
votes
138k
views
A certain food has a gluten ratio of 13\,\text{mg}13mg13, space, m, g of gluten per \text{L}LL of the food. What is the gluten ratio in micrograms per milliliter \left(\dfrac{\mu\text{g}}{\text{mL}}\right)(
asked
Dec 13, 2019
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
19.4k
views
What percent of all African Americans in the United States in 1860 lived in the North?
asked
Dec 12, 2019
History
middle-school
2
answers
2
votes
224k
views
Choose all the answers that apply. Volcanic eruptions can cause _____. 1.earthquakes 2.mudslides 3.lava flows 4.long-term loss of soil fertility
asked
May 19, 2019
Social Studies
middle-school
2
answers
1
vote
129k
views
A spinner is divided into three equal sections labeled 1, 2, and 3. Another spinner is divided into four equal sections labeled W, X, Y, and Z. Toshio will spin each spinner one time. How many of the possible
asked
Nov 16, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
154k
views
Jurisdiction gives federal courts the authority to hear certain kinds of cases. to make decisions based on the law. to hear arguments from different parties. to make decisions based on precedents. Answer
asked
Sep 1, 2018
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
126k
views
(06.06) Which of the following demonstrates the Distributive Property? A.2(3a + 4) = 6a + 4 B.2(3a + 4) = 3a + 8 C.2(3a + 4) = 6a + 8 D.2(3a + 4) = 5a + 6
asked
May 4, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
51.1k
views
Marvin has 4 books to read for homework this week if he reads 2/3 of a book each night how many nights will it take him to read all four book's?
asked
Jun 18, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
143k
views
The goal of _____ is to make it convenient for consumers to find and purchase products at many locations and in many ways. a. the wheel of retailing b. cluster wholesaling c. intensive distribution d.
asked
Jan 24, 2017
Business
high-school
1
answer
0
votes
44.5k
views
Chris brought 6 boxes of cookies for $14.40.if there were 20 cookies in a box,how much did each cookie cost?
asked
Jul 15, 2016
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
93.8k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org