menu
QAmmunity.org
Answers by TrolliOlli
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by TrolliOlli
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by TrolliOlli
Filter
User TrolliOlli
Recent activity
All questions
All answers
The standard enthalpy of formation of H₂O(l) at 298 K is -285.8 kJ/mol. Calculate the change in internal energy for the following process at 298 K and 1 atm: H₂O (l) → H₂ (g) + 1/2 O₂ (g) ∆E⁰=?
answered
Dec 30, 2024
Chemistry
high-school
4
votes
154k
views
Part of the reactivity series for metals is shown below: Calcium Zinc Iron Copper Rewrite this including the metal mancunium. Give a reason for your position.
answered
Oct 23, 2024
Chemistry
high-school
7
votes
146k
views
What does a greater number of plies or higher ply generally indicate?
answered
Jul 2, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
90.7k
views
Carlos just finished an exhausting workout. Which of the following carbohydrates can be readily used by his body as a source of fuel? a. Cellulose b. Dietary fiber c. Any kind of polysaccharide. d. Glucose
answered
Apr 15, 2024
Biology
high-school
4
votes
201k
views
After witnessing Fortinbras' resolute heroism H says, 'O from this time forth My thoughts be bloody or nothing worth' but next time we see him he is joking with the gravedigger.
answered
Mar 25, 2024
English
high-school
3
votes
198k
views
The expression for the area of a rectangular garden is 5x^2 - 18x + 9. Write a simplified expression for the perimeter of this garden.
answered
Feb 5, 2024
Mathematics
high-school
5
votes
48.1k
views
Which organisms reproduce through a...se...xu...al reproduction? (Select all that apply.) starfish yeast fungi bacteria PICK MORE THAN ONE and no links please
answered
Nov 6, 2023
Chemistry
high-school
7
votes
58.3k
views
Builders use a particular type of truss, as shown to the right for the top of asimple structure. In this truss, APQR - APQM. List the congruent correspondingparts.
answered
Sep 8, 2023
Mathematics
college
1
vote
90.1k
views
3 3/4 pounds of hamburger cost $15. what is the unit rate of pounds of hamburger per dollar. Round your answer to the nearest cent
answered
Aug 17, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
230k
views
What problems did Bolívar see in the future for the newly independent nations? What caused these problems? What did he suggest was the solution?
answered
Jul 11, 2023
History
high-school
11
votes
157k
views
The term refers to the entire lower area of the abdomen.
answered
Feb 22, 2023
Medicine
college
4
votes
217k
views
How were slaves obtained from the African interior? Do Barbot and Equiano agree on the methods used?
answered
Dec 20, 2022
History
high-school
8
votes
233k
views
What will i do to meet my goals?
answered
Jun 30, 2022
Biology
college
0
votes
121k
views
Who has the higher maximum sale? A. Angela B. Carl
answered
May 24, 2022
Mathematics
middle-school
0
votes
152k
views
How are states divided so that everyone within the state has equal representation in their state’s legislature? (This is a written response. I have no idea what I'm doing ;-; I'm in 6th grade and stressed
answered
May 7, 2022
Social Studies
high-school
13
votes
201k
views
If x varies inversely with y², and x=10 when y=7. find x when y=10
answered
Apr 18, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
26.6k
views
Someone plz help plz and thx
answered
Mar 2, 2022
Chemistry
high-school
9
votes
109k
views
Someone plz help plz and thx
answered
Mar 2, 2022
Chemistry
high-school
9
votes
109k
views
Someone plz help plz and thx
answered
Mar 2, 2022
Chemistry
high-school
9
votes
109k
views
Hey can you help me fast!!! I will give brain list if the Answer is right!
answered
Feb 12, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
122k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org