menu
QAmmunity.org
Answers by Tomasz Madeyski
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Tomasz Madeyski
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Tomasz Madeyski
Filter
User Tomasz Madeyski
Recent activity
All questions
All answers
How do you answer this pls help 7^2+4^3÷2^5
answered
Aug 27, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
216k
views
An 8-pint container of window cleaner costs $17.12. What is the price per cup?
answered
Jun 17, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
88.9k
views
Please help !!!!!!!11
answered
Apr 8, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
167k
views
Find the unit rate. 297 words in 5.5 minutes The unit rate is words per minute.
answered
Mar 18, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
558
views
4. What is the sale price of a pair of socks with a regular price of $9.95 which are on sale for 30% off? $30.00 $2.99 $6.97 $12.94 $0.30
answered
Jan 10, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
147k
views
Which function's graph passes through the points (1,4), (2,9), and (3,16)? y=5x+4 y=(x+1)^2 y=(x+3)^2 y=7x-5
answered
Sep 24, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
223k
views
if a pressure of 70.kPa on a volume of 80.cm cubed is reduced to 10.kPa, by what factor does the pressure change
answered
Sep 17, 2019
Physics
middle-school
4
votes
168k
views
the first step in the revovery from a mental heath disorder is? a. recongnizing the help. b. denying the problems. c. bingeing on food. d. engaging in self inquiry
answered
Aug 21, 2019
Health
high-school
1
vote
228k
views
Disability income insurance will provide income to a disabled or ill person ___________.
answered
Aug 17, 2019
Business
college
6
votes
205k
views
-28 = 4y -4 solve for y and simplify
answered
Jul 20, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
47.6k
views
1. What complex fraction is equal to 2/3? A. 4/3 8/3 B. 5/6 3/4 C. 3/4 9/8 D. 3/5 2/5 2. Which rate is not a unit rate? A. 1/4 inch/ 1 year B. $5/3 pounds C. $13.50/1 hour D. 15 drops/1 liter
answered
Jun 13, 2019
Mathematics
middle-school
4
votes
150k
views
Which best explains how nationalism helped cause world war 1?
answered
Apr 28, 2019
History
high-school
3
votes
80.7k
views
4. What evidence is there to suggest that tectonic plates move?
answered
Jan 1, 2019
Geography
high-school
3
votes
200k
views
In a reflection, what happens to the points that lie on the line of reflection?
answered
Nov 17, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
201k
views
Summarize three main things interest groups do to get laws passed in their favor.
answered
Sep 21, 2018
History
high-school
6
votes
181k
views
Which revision correctly uses an appositive phrase to combine these two sentences? My older sister's name is Dia. She is studying to be an engineer.
answered
Jul 25, 2018
English
high-school
0
votes
30.8k
views
One of the main disadvantages of buying a franchise is that you may end up A. paying too much for operating costs. B. hiring a large staff. C. choosing a poor location. D. feeling like an employee. PLEASE
answered
Feb 23, 2018
Business
high-school
6
votes
36.7k
views
The __________ Mountains are Africa's longest mountain chain and are located in the northwestern part of the continent.
answered
Dec 1, 2017
Geography
high-school
3
votes
204k
views
Shakespeare was born in 1564 and died in 1616. a. True b. False
answered
Apr 21, 2017
Arts
high-school
7
votes
147k
views
Which of the following citizens are required to sign up for selective services? A. males 18-25 B. males and females 18-25 C. males 25 and older D. males and females 25 and older
answered
Mar 31, 2017
History
middle-school
5
votes
174k
views
Page:
« prev
1
2
3
4
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org