menu
QAmmunity.org
Answers by Tom Elias
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Tom Elias
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Tom Elias
Filter
User Tom Elias
Recent activity
All questions
All answers
HELP PLS I NEED THIS LUV U <33
answered
Jun 28, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
25.2k
views
What is the value of x for 3x+(8x+15)=180
answered
May 8, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
189k
views
Answer this question on the basis of the given information for an economy in 2016. Dollar value of resource extraction activity = $20 billion Dollar value of production activity = $50 billion Dollar value
answered
Apr 21, 2021
Business
college
7
votes
220k
views
PLEASE HELP ME!! Which best represents the law of conservation of mass? mass of reactants > mass of products mass of reactants < mass of products mass of reactants = mass of products mass of reactants → mass of products (when nobody has asked this question so I have to ask it and i makes me feel dumb lol because no one else did ~w_w~)
answered
Mar 5, 2021
Chemistry
college
1
vote
59.6k
views
Write a mathematical expression for the phrase "5 times the sum of 3x and 4.
answered
Feb 20, 2021
Mathematics
middle-school
6
votes
191k
views
The Smith family made several good investments, and now they no longer struggle to pay for groceries. They do not want to tell people about how much money they have. Instead they show their financial success
answered
Feb 5, 2021
Social Studies
middle-school
3
votes
45.5k
views
looking at the map approximatelt how many miles across does north america measure at its wildest point and what oceans does it lie between
answered
Jan 25, 2021
Social Studies
high-school
4
votes
130k
views
What is the Algorithm to find the product of 3 numbers?
answered
Jan 21, 2021
Computers and Technology
high-school
5
votes
80.9k
views
What is 1 4/9 multiplied by 2 as a mixed number or fraction
answered
Nov 28, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
99.5k
views
8 lbs of cashew nuts cost $32. What is the cost of one pound?
answered
Aug 9, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
14.4k
views
what is (a) the lateral area and (b) the total surface area of a regular square pyramid with the length of each edge equal to 6? ( leave answers in simplest radical form )
answered
Apr 24, 2020
Mathematics
college
6
votes
45.5k
views
Given that f(x)=3x+3 and g(x)=x^2-4x-5, find (g o f)(4)
answered
Jan 29, 2020
Mathematics
high-school
2
votes
107k
views
The sum of two numbers is 72 and one of them is five times the other
answered
Jan 13, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
114k
views
How many grams of iron metal do you expect to be produced when 245 grams of an 80.5 percent by mass iron (II) nitrate solution react with excess aluminum metal? Show all of the work needed to solve this
answered
Oct 28, 2019
Chemistry
high-school
3
votes
121k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org