menu
QAmmunity.org
Answers by Timson
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Timson
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Timson
Filter
User Timson
Recent activity
All questions
All answers
Identify three types of business where location is less important.
answered
Dec 23, 2023
Business
high-school
3
votes
114k
views
A dentist is making packages of toothbrushes and toothpaste for his patients He has 12 toothbrushes and 18 tubes of toothpaste Each package will have the same number of toothbrushes and the same number
answered
Dec 19, 2023
Mathematics
high-school
9
votes
111k
views
Identify the problem in this sentence: Kelly and Simone wanted to go dancing, but she ended up falling asleep. A. Awkward modifier B. Dangling participle C. Ambiguous modifier D. Elliptical clause
answered
Dec 11, 2023
English
high-school
10
votes
79.7k
views
A pharmaceutical company wants to test the effectiveness of a new drug in helping people lose weight. Participants in group 1 are given the drug, and participants in group 2 are given a sugar pill. In
answered
Oct 11, 2023
Medicine
college
4
votes
211k
views
What is value of 22y-6
answered
Oct 2, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
32.2k
views
You should be able to find this without a calculator. sin cos (co 1 √√3 2 ?] [ ]
answered
Apr 24, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
109k
views
Find each value or measure. Assume all segments that appear to be tangent aretangent. Find US.
answered
Feb 15, 2023
Mathematics
college
2
votes
124k
views
What’s the difference between design and technique
answered
Oct 31, 2022
Arts
college
4
votes
49.7k
views
Help question is on the photo attached
answered
Sep 10, 2022
Mathematics
middle-school
1
vote
62.5k
views
How do I graph and shade y > - 3/4x + 2?
answered
Aug 15, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
2.2k
views
The tables represent two linear functions in a system. what is the solution to this system?
answered
Jul 3, 2022
Mathematics
college
7
votes
106k
views
Beech Company produced and sold 105,000 units of its product in May. For the level of production achieved in May, the budgeted amounts were: sales, $1,300,000; variable costs, $835,000; and fixed costs,
answered
Jun 15, 2022
Business
college
4
votes
119k
views
Describe father in one sentence using a cognate
answered
Mar 31, 2022
Spanish
high-school
4
votes
131k
views
If a pack of ramen noodles cost $3.48 what is the unit rate (in cents)?
answered
Feb 9, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
4.2k
views
Why is one side of the moon called the Darkside of the moon
answered
Jan 2, 2022
Biology
middle-school
6
votes
191k
views
Match the technological improvement with the benefit it brings. (Answers on picture)
answered
Dec 21, 2021
History
high-school
3
votes
155k
views
100 POINTS. ANSWER CORRECTLY, PLEASE! What is the area of a triangle with vertices at (−4, 1), (−7, 5) , and (0, 1) ? Enter your answer in the box.
answered
Dec 10, 2021
Mathematics
college
3
votes
111k
views
Hellppp please!!! Find the area of the shaded region
answered
Dec 7, 2021
Mathematics
college
5
votes
186k
views
Customers at a sandwich shop took a survey. The results showed that 180 customers rated the shop as being “very satisfactory.” This number represented 25% of the total number of customers who took the
answered
Nov 18, 2021
Mathematics
middle-school
0
votes
155k
views
Which stage of group development involves members introducing themselves to each other? A performing B. storming norming D. forming
answered
Oct 23, 2021
English
middle-school
5
votes
17.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Search QAmmunity.org