menu
Qammunity.org
Answers by Tim Schaub
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Tim Schaub
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Tim Schaub
Filter
User Tim Schaub
Recent activity
All questions
All answers
(4.2 × 1017) + (1.6 × 1014)
answered
May 3, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
214k
views
In 1992, Jason bought a gallon of gas for $1.25. Yesterday, he bought a gallon of gas for $2.16. What is the percentage increase of the price of a gallon of gas from 1992 to yesterday? If necessary, round
answered
Jul 17, 2019
Mathematics
college
5
votes
104k
views
Sam's test score is 12.5 more than Nicole's score. The sum of twice Sam's score and three times Nicole's score is 195. Write two equations. What are Sam and Nicole's test scores?
answered
Mar 17, 2019
Mathematics
middle-school
3
votes
160k
views
_______ is a memory strategy that involves an individual repeating something over and over whereas ________ is a memory strategy that involves connecting new information to something already stored in
answered
Nov 23, 2018
Social Studies
high-school
3
votes
177k
views
an embroidered place mat costs 2.95 an embroidered tablecloth is similar to the place mat the ratio of the corresponding sides is 1:4 how much would you expect to pay for the tablecloth
answered
Nov 14, 2018
Mathematics
high-school
4
votes
138k
views
Explain what the scale factor for each category means
answered
Oct 14, 2018
Mathematics
middle-school
3
votes
189k
views
What event started the spanish-american war apex?
answered
Sep 23, 2018
History
high-school
1
vote
491
views
HELP After committing a drunk driving offense, you may be required to __________ to get your license reinstated. A. have an ignition interlock device installed in your car B. re-enroll in drivers education
answered
Jul 17, 2018
Computers and Technology
high-school
2
votes
101k
views
For every minute you are angry you lose 60 seconds of happiness meaning
answered
Jun 16, 2018
Business
high-school
2
votes
94.1k
views
The formula for the nth term b of a geometric series is b=ar^n-1. Find n when b=1,024, a=16 and r=2.
answered
Apr 22, 2018
Mathematics
high-school
2
votes
100k
views
What is the unit rate for Fred's Sub shop?(Will post photo/link in the comments) a. $10 for 2 subs b. $5 for 2 sub c. $1 for 1/5 of a sub d. $30 for 6 subs 2. What is the slope-intercept equation for the
answered
Jan 22, 2018
Mathematics
high-school
6
votes
31.4k
views
Add. x−2x2−6x+8+x−4x2−16
answered
Sep 18, 2017
Mathematics
high-school
4
votes
224k
views
Bias and interpretation can influence my perspective as an observer. a. True b. False
answered
Aug 11, 2017
English
high-school
3
votes
7.2k
views
An amusement park has 11 roller coasters. In how many ways can you choose 4 of the roller coasters to ride during your visit to the park?
answered
Jun 25, 2017
Mathematics
high-school
6
votes
35.7k
views
36.8 : 43.2 ratio simplified and can someone show me the steps on how to simplify ratios ?
answered
Feb 27, 2017
Mathematics
college
2
votes
86.2k
views
State two ways living and nonliving things differ
answered
Jul 10, 2015
Biology
high-school
1
vote
202k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity.org