menu
QAmmunity.org
Answers by Thomas Lomas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Thomas Lomas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Thomas Lomas
Filter
User Thomas Lomas
Recent activity
All questions
All answers
Does caffeine supply cells?
answered
Jun 28, 2021
Biology
high-school
4
votes
104k
views
Who were the three Allies in World War 11?
answered
Jun 8, 2021
History
middle-school
5
votes
38.6k
views
Helpppppp plzzz asap no silly answers plzz
answered
Jun 7, 2021
Geography
middle-school
3
votes
46.1k
views
Find the distance between (3,4) and (4,-6) if necessary, round to the nearest tenth.
answered
Apr 24, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
98.5k
views
1/3 (x + 4) = 20 What is x in the equation (100 points :)))
answered
Apr 22, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
231k
views
84 ounces of liquid detergent for $10.64 Find the unit rate
answered
Apr 13, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
184k
views
At a TV.repair shop, the amount charged for labor depends on the time the repair technician works. Which of the following shows this idea expressed in function notation? A. Amount(hours worked) B. Time(number
answered
Mar 24, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
38.9k
views
Which of these questions could a testable hypothesis be developed? A. What is the best action movie? B. which theme park is the most fun? C. what makes a baseball bounce? D. where can you find the best
answered
Mar 23, 2021
Medicine
high-school
6
votes
108k
views
When you solve a square root problem, can you just divide it by 2? for example in this picture can you do 25 divided by 2?
answered
Mar 10, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
155k
views
A system has 600 j of heat and does 300 j of work. What is the change in internal energy?
answered
Feb 11, 2021
Physics
middle-school
1
vote
232k
views
6. Bons grocer wishes to mix some nuts worth 90 cents per pound with some nuts worth $1.60 per pound to make 175 pounds of a mixture that is worth $1.30 per pound. How much of each should she use? Include
answered
Jan 19, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
225k
views
Please help quick | x | + 2 > | x | for all real numbers x. True False
answered
Oct 1, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
120k
views
What is the domain of the absolute value function below?
answered
Aug 15, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
42.5k
views
This one once more!!!!!!!!!
answered
Jul 30, 2020
Mathematics
high-school
7
votes
77.5k
views
Which of the following is a biotic factor? A.)Fish B.)pond C.)lake D.)ocean
answered
Mar 26, 2020
Chemistry
middle-school
5
votes
176k
views
What is the area of parallelogram RSTU?
answered
Dec 10, 2019
Mathematics
high-school
0
votes
177k
views
53. Shhh! Please don't talk so loud; the baby ______. A: sleeps B: is sleeping C: are sleeping D: sleeping E: sleeping is
answered
Oct 9, 2019
English
high-school
3
votes
43.2k
views
One of the readings describes a process of language shift over ____________ generations. A. 2 c. 4 b. 3 d. 5
answered
Aug 26, 2019
Spanish
high-school
4
votes
29.3k
views
2. When the latest music album is available to certain fans before it's officially released, the music industry is facing a _______ risk. A. privacy B. political C. publicity D. piracy 3. Jose makes sure
answered
Aug 19, 2019
Business
high-school
3
votes
7.0k
views
A student used 80 ten thousands in the expanded form of the number 6,807,590.Show or explain how 6 hundred thousands, 7 thousands,5 hundred, and 9 tens can or cannot be used to represent 6,807,590.If it
answered
Apr 15, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
112k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org