menu
QAmmunity.org
Questions by Thomas Jaunism
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Thomas Jaunism
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Thomas Jaunism
Filter
User Thomas Jaunism
Recent activity
All questions
All answers
Natural habitats such as forests and wetlands are increasingly being cleared to make room for the growing human population. As humans move into an area, they build roads, houses, and other buildings. The
asked
Jul 18, 2021
English
middle-school
2
answers
1
vote
217k
views
Who appoints Supreme Court Judges? 14 pts
asked
Jul 9, 2021
Social Studies
college
2
answers
2
votes
173k
views
What are the costs of inflation? Which of these costs do you think are most important for the U5. economy?
asked
Feb 21, 2021
Business
college
1
answer
2
votes
36.5k
views
List the most important vitamins and what they do,
asked
Jan 20, 2021
Health
high-school
1
answer
2
votes
200k
views
Please help me with my French work
asked
Jan 1, 2021
French
high-school
1
answer
4
votes
15.3k
views
On its December 31, 20X5 balance sheet, Shin Co. has income tax payable of $13,000 and a current deferred tax asset of $20,000, before determining the need for a valuation account. Shin had reported a
asked
Dec 15, 2020
Business
high-school
1
answer
0
votes
232k
views
A suggested new law is called a _____. A. petition B. veto C. trustee D. bill
asked
Aug 6, 2020
History
high-school
2
answers
5
votes
142k
views
a hot air ballon is at 2,180 ft it descends at a rate of 120 feet per minute and decends for 9 minutes. what is the balloons new height ?
asked
Jun 17, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
125k
views
1. solve the inequality 8x ≤ 48 A x ≤ 6 B x ≤ 40 C x ≤ 56 D x ≤ 384 2. solve the inequality 10 + x > 23 A x > 2.3 B x > 13 C x > 33 D x > 230 3. solve the inequality x - 14 ≤ 28 A x ≤ 2 B x ≤ 14 C x ≤
asked
Oct 26, 2019
Mathematics
college
2
answers
5
votes
83.8k
views
Unlike a perfect? competitor, a monopolist faces the market demand curve. True False
asked
Feb 26, 2019
Business
high-school
1
answer
0
votes
73.4k
views
Twelve ounces of gold cost $4,915.20. Find the unit rate in dollars per ounce.
asked
Jan 11, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
7.6k
views
Which kind of figurative language is used throughout this excerpt?
asked
Dec 28, 2018
Mathematics
college
2
answers
2
votes
107k
views
If a ship's path is mapped on a coordinate grid, it follows a straight-line path of slope 4 and passes through point (1, 2). Part A: What is the equation of the path? Part B: Does the ship pass through
asked
May 24, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
3.7k
views
Naya is four less than twice her brother's age. Naya is eighteen years old. Which equation can we use to solve for her brother's age?
asked
May 11, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
71.4k
views
What is the best way to overcome imagined risks? A.ask for help B.replace negative self-talk with positive self-talk C.notice nice things about people D.change your qualities and characteristics
asked
Mar 12, 2018
Social Studies
high-school
2
answers
4
votes
190k
views
The school also bought 195 packages of markers there are 6 markers in a package how many markers did the school buy
asked
Sep 7, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
226k
views
A pair of pants with a marked price of $35.00 has a discount of %20. how much is the discount
asked
May 22, 2017
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
43.0k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org