menu
QAmmunity.org
Answers by Tharkius
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Tharkius
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Tharkius
Filter
User Tharkius
Recent activity
All questions
All answers
What is the momentum of a 1.5 * 10 ^ 3 - kil kilogram car as it travels at 30. meters per second due east for 60. seconds ?
answered
May 8, 2022
Physics
college
0
votes
10.8k
views
Why did the British created the tea act 1773 and what was their problem that they wanted to get fix? Pleaseee I need this nowwwww thank you
answered
Dec 16, 2021
History
college
4
votes
21.8k
views
Solve for x. Type only the answer below.
answered
Nov 19, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
89.3k
views
On November 10 of the current year, Flores Mills sold carpet to a customer for $9,000 with credit terms 4/10, n/30. Flores uses the gross method of accounting for cash discounts. What is the correct entry
answered
Jul 22, 2021
Business
college
5
votes
199k
views
The table shows the average high temperatures in Sacramento, California for a year. Find the MEAN of these temperatures. A) 52.0 °F B) 73.3 °F C) 83.5 °F D) 94.0 °F
answered
Jul 14, 2021
Biology
middle-school
4
votes
168k
views
7+ (-5)+(-2)=0 7+ (5)+(2)=0 7+(-4)+(-3)=0 7+(-6)+(-1)=0
answered
Apr 18, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
222k
views
A package of 5 pairs of insulated socks cost $34.95. what is the unit price of the pair of socks?
answered
Mar 16, 2021
Mathematics
college
5
votes
156k
views
What was the reaction of the southerners when charles sumner was hit with a cane
answered
Feb 26, 2021
History
college
4
votes
135k
views
HELP AGAIN PLEASE ASap What expression represents the volume of the cylinder, in cubic units?
answered
Jan 14, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
223k
views
What does a scale on a map show us?
answered
Jan 12, 2021
Mathematics
middle-school
7
votes
8.8k
views
Rochelle works part-time at the college museum, which pays her at a rate of $10 per hour. She also makes small bracelets that she sells for $5 a piece. She needs to earn at least $200 a week to cover her
answered
Aug 26, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
109k
views
Why is aluminum considered a nonrenewable resource? A. Because aluminum is created naturally B. Because aluminum can be used over and over again C. Because new aluminum deposits form very slowly D. Because
answered
Feb 18, 2020
Biology
college
1
vote
218k
views
A circle centered at the origin contains the point (0,-9). Does (8, sqr 17) also lie on the circle?
answered
Jan 20, 2020
Mathematics
high-school
5
votes
193k
views
Given: △KPS m∠P=105°, m∠S=30° PS=12 Find: PK.
answered
Nov 21, 2019
Mathematics
high-school
2
votes
136k
views
Which of the following actions did Japan take in an attempt to recover from the Great Depression? A. Japan adopted democratic principles. B. Japan reduced military spending. C. Japan abandoned its constitutional
answered
Sep 21, 2019
History
middle-school
3
votes
81.2k
views
Which of these is a renewable resource? A) coal B) geothermal C) petroleum D) potash
answered
Dec 15, 2018
Biology
college
3
votes
118k
views
Simplify each expression. Justify each step. Must include the properties!! A~ 3x times (7 times x) B~ (4m times 2) times 5m
answered
Nov 26, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
175k
views
Disney's frozen is the highest grossing animated musical film of all time. true or false?
answered
Sep 23, 2018
Arts
high-school
2
votes
216k
views
Which change would make this sentence correct? There friend wanted to come, but sadly he was too sick.
answered
Aug 9, 2018
English
high-school
5
votes
231k
views
What are the most basic concepts of the foundations of music?
answered
Jun 21, 2018
Arts
high-school
1
vote
62.1k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org