menu
QAmmunity.org
Questions by TechFree
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by TechFree
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by TechFree
Filter
User TechFree
Recent activity
All questions
All answers
Use the graph to write a linear function that relates y to x. y=
asked
Oct 27, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
16
votes
187k
views
Simplify the following (show the work) - 4 - 10
asked
Oct 22, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
58.7k
views
Describe why genetic drift occurs more in smaller populations than in larger populations,
asked
May 10, 2022
Biology
college
1
answer
8
votes
190k
views
The table shows the running time in minutes for two kinds of movies. Find the mean absolute deviation for the comedy movies and drama movies. Round to the nearest hundredth. Running Time for Movies (min)
asked
Apr 10, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
188k
views
WHICH ONE IS A UNIT RATE? And why $1.25 1 slice $10.00 8 slices
asked
Mar 22, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
67.2k
views
juan can walk to school a distance of 1 mile, in 12 minutes . assuming he walks at a constant rate what is Juan’s constant speed ? write a linear equation in two variables to represent Juan’s constant
asked
Feb 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
228k
views
What are some characteristics of people who are a mixture of cultures
asked
Feb 22, 2022
Spanish
college
1
answer
1
vote
174k
views
Find the discriminant
asked
Aug 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
106k
views
Find the correct answer. -0.65(2) = -0.6(2) + 0.05(2) = -12 + 0.05(2) = -12 + 0.1 = -11.9
asked
Jul 6, 2021
Mathematics
college
1
answer
2
votes
43.1k
views
20 members 50% increase
asked
May 27, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
40.7k
views
9072 divided by 56 in dividing whole numbers
asked
May 10, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
90.6k
views
A 3 liter bottle of juice costs $5.70 What is the unit price for 1 liter of juice?
asked
Mar 18, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
222k
views
Sorry u can’t rlly see it but it’s rlly late and it’s due in an hour
asked
Mar 14, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
235k
views
Find the measure of arc BC
asked
Jun 6, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
44.8k
views
Which persuasive technique does Patrick Henry use frequently in this speech? A) humor B) testimonial C) rhetorical questions D) celebrity endorsement
asked
May 3, 2020
English
high-school
2
answers
5
votes
98.5k
views
Similar structures that are inherited from a common ancestor are called analogous structures. a. True b. False
asked
Apr 23, 2020
Biology
college
1
answer
2
votes
204k
views
What is the value of 50 - 3(x² -Y?) + x when x= 6, and y = -4?
asked
Apr 23, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
195k
views
Company A charges a $5 fee plus $0.20 per ounce to ship a medium sized package to a nearby city. Company B charges a $10 fee plus $1 per 100 miles for the same shipment. Amit has determined that it will
asked
Sep 17, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
132k
views
Which is not an example of a critical injury? A.ankle sprain B.unconsciousness C.broken arm D.blindness
asked
Jun 2, 2019
Health
high-school
2
answers
3
votes
227k
views
How do government corporations differ from independent executive agencies apex A) Government corporations do not employ public workers (B) independent executive agencies are not subject to presidential
asked
Mar 5, 2019
History
high-school
1
answer
3
votes
23.6k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org