menu
QAmmunity.org
Questions by Susanne Dreisigacker
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Susanne Dreisigacker
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Susanne Dreisigacker
Filter
User Susanne Dreisigacker
Recent activity
All questions
All answers
A 10-lb bag of cherries cost $33.49. Find the unit cost.
asked
Jul 6, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
209k
views
"The Acme Class Ring Company designs and sells two types of rings: the VIP and the SST. The company can produce up to 140 rings each day, using up to 350 total man-hours of labor. It takes 5 man-hours
asked
May 6, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
14.4k
views
Shazia describes a made-up story to Ronald in vivid detail about a time that they got into serious trouble as young children. Later on, Ronald remembers the event even though it never actually happened.
asked
Apr 22, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
209k
views
A runner is training and runs past meter mark 65 and starts a stopwatch. After the runner passes meter mark 15 the stopwatch stops at 8 seconds. What was the runners velocity? Question 5 options: -6.25
asked
Apr 16, 2021
Physics
high-school
1
answer
4
votes
13.3k
views
Jaden has a degree is marketing. She would like to run her department. She is going back to school to get a degree in: Marketing Administration Finance Business Management
asked
Mar 26, 2021
Business
high-school
2
answers
0
votes
173k
views
Included on the board of directors of Microsoft are Dina Dublon, former chief financial officer of JP Morgan Chase, the president of Harvey Mudd college Maria M. Klawe, and the vice chairman of Bank of
asked
Mar 9, 2021
Business
college
1
answer
5
votes
20.5k
views
maria is staying at a hotel that charges $99.95 per night plus tax for a room. a tax of 8% is applied to the room rate, and an additional onetime untaxed fee of $5.00 is charged by the hotel. write an
asked
Jan 11, 2021
SAT
college
1
answer
2
votes
212k
views
What are some exceptions to search without a warrant
asked
Nov 11, 2020
Law
middle-school
2
answers
5
votes
202k
views
F(x)= x^2 -16x+63 find the x-intercepts of this function
asked
Nov 5, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
162k
views
Is tangent to the circle with center at B. The measure of ∠ACB is 24°.What is the measure of ∠ABC? Enter your answer in the box.m∠ABC = °Circle B with a tangent, a chord, and a line segment. Point A is
asked
Aug 2, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
86.8k
views
GAMES At the Befrway Outlet store, you buy x computer games for S13 each and a magazine for S4 Write an expression in simplest form that represents the total amount of money you spend.
asked
Jun 2, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
84.7k
views
What are consequences of rapid inflation? (Select all that apply.) Savings accounts become less desirable because interest earned is lower than inflation Individual purchasing power increases, which results
asked
Feb 6, 2020
Business
middle-school
1
answer
1
vote
132k
views
When we inhale oxygen, it is eventually transferred from the respiratory system to the circulatory system. the __________ is where gas exchange takes place between the lungs and the blood. a.alveoli b.
asked
Jul 24, 2019
Biology
high-school
1
answer
2
votes
194k
views
What the area of the irregular polygon 4 units,2 units,9 units.4 units
asked
Apr 2, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
109k
views
How many pounds of nails costing $7 per pound must be mixed with 6 pounds of nails costing $3 per pound to yield a mixture costing $4 per pound?
asked
Sep 14, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
70.0k
views
......................................
asked
Feb 9, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
138k
views
What is the attitude of the author or speaker toward the subjet in the poem song of autumn?
asked
Nov 11, 2017
English
high-school
2
answers
4
votes
60.7k
views
The term diaspora is most directly linked to what aspect of Judaism
asked
Nov 4, 2017
History
high-school
2
answers
1
vote
111k
views
On Monday 3/8 inches of snow fell On Tuesday 5/8 inches of snow fell. Which statement correctly compares the snow amount....A...3/8 = 5/8 B..3/8 less than 5/8....C..5/8 less than 3/8...D..3/8 greater than
asked
May 19, 2017
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
53.5k
views
4d to the third power-10 in verbal expression
asked
Apr 17, 2016
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
138k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org