menu
QAmmunity.org
Questions by Suresh Thayu
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Suresh Thayu
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Suresh Thayu
Filter
User Suresh Thayu
Recent activity
All questions
All answers
A 2-gallon jug of juice costs $20.16. What is the price per cup?
asked
May 5, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
82.1k
views
2.Yolanda is buying supplies for school. She buys n packages of pels at $1.40 per package and m pads of paper at $1.20 each. What does each term in the expression 1.4n + 1.20m represent? What does the
asked
Apr 4, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
210k
views
Which points lie on the graph of the function f(x) = ⌈x⌉ + 2? Check all that apply.
asked
Apr 4, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
167k
views
The manufacturers of Miracle-Gro have square boxes of the plant food that serve as a flower-pot liner. The customer just puts the box inside the flower pot, fills it with potting soil, and then adds water.
asked
Jan 10, 2021
Business
high-school
1
answer
3
votes
203k
views
Lee y escoge la opción con la palabra o palabras correctas para completar la frase. Read and choose the option with the correct word or words to complete the sentence. Me encanta la poesía de Pablo Neruda.
asked
Jan 5, 2021
Spanish
middle-school
2
answers
5
votes
38.1k
views
How is the Latin alphabet different from the English alphaber?
asked
Nov 22, 2020
History
middle-school
1
answer
5
votes
205k
views
Example 4-1: The styles for the main content of an HTML document main { clear: left; } main h1 { font-size: 170%; } main h2 { font-size: 130%; } main p.indent { text-indent: 2em; } main a.date_passed {
asked
Apr 5, 2020
Computers and Technology
high-school
1
answer
1
vote
7.3k
views
When friends dare you to do something dangerous, it is best to?
asked
Apr 21, 2019
Health
high-school
2
answers
1
vote
63.3k
views
Berto has $12 to put gas in his car. If gas costs $3.75 per gallon, which ordered pair on the graph of the line relating number of gallons of gas, x, to the total cost of the gas, y, includes the greatest
asked
Apr 4, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
23.1k
views
Pretend you have a job building tricycles. If you had 100 handle bars, 150 wheels, and 75 seats. How many pedals would you need in order to make $50.00? Assume that every tricycle sells for $4.00. A) 21
asked
Mar 2, 2019
Mathematics
college
2
answers
3
votes
207k
views
Name 3 physical signs of anger
asked
Aug 11, 2018
Health
middle-school
2
answers
1
vote
114k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org