menu
QAmmunity.org
Answers by Subhash Kumar Singh
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Subhash Kumar Singh
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Subhash Kumar Singh
Filter
User Subhash Kumar Singh
Recent activity
All questions
All answers
Put the word renew into the right order and write down the word needed to make sentence
answered
Feb 12, 2022
English
college
1
vote
189k
views
How might quitting smokeless tobacco use affect the health of the mouth
answered
Jan 16, 2022
Health
high-school
2
votes
226k
views
What does the narrator first think of the yellow wallpaper?
answered
Dec 20, 2021
English
college
5
votes
75.3k
views
Find the 96th term of the arithmetic sequence -3, -14, -25, ...
answered
Dec 12, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
184k
views
Jenny has nine marbles, but her best friend Susie gives her ten more! However, the neighborhood bully, Danny, steals four marbles from her. Jenny's marbles are all of very high quality, so she trades each
answered
Nov 13, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
52.3k
views
How long does it take for the Earth to make a complete revolution around the sun?
answered
Aug 5, 2021
Physics
high-school
3
votes
136k
views
In a survey of 3500 people who owned a certain type of car, 1750 said they would buy that type of car again. What percent of the people surveyed were satisfied with the car?
answered
Jul 10, 2021
Mathematics
college
4
votes
21.2k
views
Is human trafficking today’s slave trade? Please help, share your opinion !
answered
Apr 6, 2021
History
high-school
7
votes
33.7k
views
Candy is sold 5 pieces for $2.50. What is the unit rate cost per piece of candy
answered
Mar 20, 2021
Mathematics
college
3
votes
161k
views
What year did united states join world war 1
answered
Mar 13, 2021
History
middle-school
3
votes
131k
views
Whats a dwarf planet
answered
Jan 20, 2021
Business
high-school
7
votes
196k
views
A company car traveled 3,325 miles on a business trip and used 95 gallons of gas. What was the average miles per gallon for the trip?
answered
Aug 15, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
37.0k
views
1. insert the correct verb form for the following sentence? A high school student can blank for college by blank good writing skills. A. prepare, develop B. prepares , developing C. prepare , developing
answered
Aug 7, 2020
History
middle-school
5
votes
122k
views
Which two things did civilization learn in the Middle East? agriculture mining writing telecommunications
answered
May 5, 2020
History
middle-school
5
votes
52.8k
views
Write the partner. 16-8=
answered
Apr 14, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
108k
views
Kyle is swinging at the playground. as he moves from the top of the swing to the bottom he will _____. a. gain potential energy and lose kinetic energy b. lose potential energy and gain kinetic energy
answered
Jan 3, 2020
Physics
middle-school
3
votes
176k
views
Explain the steps when solving 10 + h > 2 + 2h.
answered
Sep 19, 2019
Mathematics
college
2
votes
211k
views
Read the passage from the New Testament of the Bible. Therefore you have no excuse, everyone of you who passes judgment, for in that which you judge another, you condemn yourself; for you who judge practice
answered
Sep 3, 2019
History
high-school
5
votes
77.1k
views
which of these rhetorical devices does thoreau use here it does not keep the country free it does not settle the west it does not educate
answered
Aug 24, 2019
English
college
1
vote
173k
views
PLEASE HELP ME WITH THIS THANKS!!!
answered
Aug 18, 2019
English
high-school
3
votes
105k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org