menu
QAmmunity.org
Questions by Stevemac
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Stevemac
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Stevemac
Filter
User Stevemac
Recent activity
All questions
All answers
What’s the answer???
asked
Sep 18, 2023
History
high-school
1
answer
14
votes
171k
views
What is one thing you learned? from black cat
asked
Apr 21, 2023
English
high-school
1
answer
5
votes
45.0k
views
Is " give the impression" metaphor?
asked
Jan 9, 2023
English
college
1
answer
2
votes
180k
views
What is the theoretical probability of landing on NOT green? A. P(green)= 4/5 B. P(green)= 3/4 C. P(green)= 1/5 D. P(green)= 5/8
asked
Dec 21, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
109k
views
Why was the Civil Rights Act in 1964 not effective in Selma, Alabama?
asked
Dec 9, 2022
History
high-school
1
answer
1
vote
213k
views
4x^2 - 12x - 3 what would the answer be if x = 7
asked
Oct 4, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
167k
views
Polar bears are adapted to stay warm by growing thick fur. These organisms most likely live in a
asked
Apr 22, 2022
Biology
college
2
answers
1
vote
131k
views
The chemical reaction represented by the following balanced chemical equation takes place in aqueous solution: MnO4 + 5 Fe2+8H - Mn2 + 5 Fe3+ 4H2O When the disappearance of the permanganate ion, MnO4,
asked
Dec 12, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
3
votes
186k
views
Were the Germans during World War 2 actually smart?
asked
Aug 13, 2021
History
middle-school
1
answer
0
votes
206k
views
At the beginning of a recent year, JetBlue's assets were $7,071 million and its equity was $1,757 million. During the year, assets decreased by $1 million and liabilities decreased by $132 million. What
asked
Aug 8, 2021
Business
college
1
answer
4
votes
234k
views
I need help with this one I’m stuck on it.
asked
Apr 24, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
87.0k
views
(x-6)(x2+3x+4) Please show working or at type a sentence on how you got it.
asked
Apr 16, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
159k
views
A 24 lb. bag of dog food sells for $10.56. What is the unit price per pound? a $0.53/lb b $13.44/lb c $0.44/lb d $34.56/lb IN THE MIDDLE OF A ! HOUR TEST PLS HELP MEH
asked
Feb 15, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
136k
views
Charlie invests $325 in an account that pays 8% simple interest for 15 years. Use the simple interest formula, I = P ∙ r ∙ t, to answer the following questions. How much interest will Charlie’s initial
asked
Jan 19, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
214k
views
To the nearest 10th of a percent what is 5/7 written as a percent. PLEASE HELP!
asked
Dec 4, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
18.9k
views
When a large-scale farming operation phases out the use of some product in favor of a healthier alternative, the firm is said to be adaptable. True or False.
asked
Jul 16, 2020
Business
high-school
1
answer
0
votes
79.1k
views
The car is very fast. Jane bought it. (which)
asked
Jun 13, 2019
English
middle-school
1
answer
1
vote
132k
views
Who is to blame for what happened on the island lord of the flies?
asked
Jun 1, 2019
English
college
1
answer
4
votes
145k
views
Sherry is 31 years younger than her mom. The sum f their ages is 61. how old is sherry
asked
Feb 13, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
198k
views
Most carbon compounds are considered to be what type of molecules
asked
Feb 8, 2019
Biology
middle-school
1
answer
0
votes
18.1k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org