menu
QAmmunity.org
Answers by Stefan Van Gastel
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Stefan Van Gastel
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Stefan Van Gastel
Filter
User Stefan Van Gastel
Recent activity
All questions
All answers
You want to go to laser tagging but would like to find out which place has the better deal laser flash charges an initial fee of $16 for gear and $4 per game laser storm charges an initial fee of $20 for
answered
Oct 21, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
68.7k
views
Explain how to solve the inequality (x + 1)(x – 2) ∙ (x – 3) > 0. Explain in your own words, each step necessary to solve the inequality, making sure to follow the proper order of operations. Is this inequality
answered
Aug 31, 2021
Mathematics
college
2
votes
167k
views
Marsha Bogswell is the sole stockholder of Bogswell Legal Services. Which accounting principle requires Marsha to keep her personal financial information separate from the financial information of Bogswell
answered
Aug 10, 2021
Social Studies
high-school
3
votes
123k
views
Mark and Barry own the Warehouse Liquor Store in town. They are careful to pay all of their taxes in full and on time. Recently the local government has decided to raise the taxes imposed on the sale of
answered
Jun 18, 2021
Business
college
1
vote
83.5k
views
Drawing is hard . Sentence or fragment? !!
answered
Feb 8, 2021
English
middle-school
6
votes
153k
views
Answer this please- what is the point in life?
answered
Jan 7, 2021
English
middle-school
3
votes
157k
views
Cities and towns became more important during the Renaissance as serfs left estates to seek more rewarding work. true or false
answered
Nov 15, 2020
History
high-school
3
votes
96.1k
views
Two cars approach each other on a straight and level road. Car A is traveling at 75 km/h, due north and Car B is traveling at 45 km/h due south. Both velocities are measured relative to the ground. At
answered
Sep 18, 2020
Physics
college
4
votes
28.2k
views
A tea merchant sells tea for $15.99 per kilogram. If a customer orders 1/2 pound of tea, how much will it cost the customer? (Hint: 1 kilogram = 2.2 pounds). Round to the nearest penny.
answered
Sep 8, 2020
Mathematics
college
5
votes
63.6k
views
Latasha is getting married.She is inviting 300 people and is sending formal invitations to her wedding. If it takes her 90(or 1.5 minutes) to stuff and address each envelope, how much time will it take
answered
Mar 22, 2020
Mathematics
middle-school
5
votes
141k
views
You're reviewing the campaigns of a new client who wants to better promote his child daycare facility to parents researching childcare on their mobile devices. currently, his ads include generic text about
answered
Dec 25, 2019
Business
high-school
5
votes
119k
views
When was the first time Mr. Utterson encountered the name Mr. Hyde? a. in the newspaper c. at a dinner party b. when Enfield told the story of the girls' trampling d. in Jekyll's will
answered
Jun 16, 2019
English
college
3
votes
193k
views
Which conjunction best connects the subjects in the sentence? Lockers __________ not towels will be available at the gym. A. and B. but C. or
answered
Mar 25, 2019
English
middle-school
3
votes
12.6k
views
A random sample of 400 town voters was asked if they plan to vote for Candidate A or Candidate B for mayor. The results were sorted by gender and are shown in the table below. Plan to vote for Candidate
answered
Feb 8, 2019
Mathematics
high-school
5
votes
162k
views
What were two aspects of life as an indentured servant? ( A )The servant worked for a specific period of service. ( B )The servant was always a person of African origin. ( C )The servant’s contract required
answered
Dec 16, 2018
Social Studies
high-school
4
votes
234k
views
Alex is usually a healthy eater and exercises on a daily basis. He works 60 hours a week, which can be stressful at times. However, he always makes time to visit with his friends and family. Which factor
answered
Oct 11, 2018
English
middle-school
1
vote
110k
views
If 4 apples have a mass of 1kg,about how many grams is each apple
answered
Feb 8, 2018
Mathematics
middle-school
2
votes
173k
views
Nazi Germany practiced subjugation. a. True b. False
answered
Jul 3, 2017
History
high-school
5
votes
33.5k
views
Which statement best describes cowboys? A. Most cowboys were large ranch owners from Texas or Oklahoma. B. Cowboys were well-paid and received health benefits. C. Most cowboys had served in the Union Army
answered
May 9, 2017
History
high-school
4
votes
27.2k
views
What are some similarities and differences between physical and chemical weathering
answered
Jan 23, 2017
Physics
high-school
2
votes
78.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org