menu
QAmmunity.org
Questions by Span
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Span
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Span
Filter
User Span
Recent activity
All questions
All answers
4 (-x+4) =12 solve for x Thank you! Any help Is appreciated!
asked
Dec 10, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
164k
views
Please help me out, Answer asp
asked
Nov 27, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
58.6k
views
Can someone show me an orthographic drawing that can make different isometric diagrams?
asked
Nov 25, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
36.0k
views
Select the correct verb. Then, find the direct object of that verb. If there is no direct object, select none. Please the packages on the table. sit set Direct object: table packages none Select the correct
asked
Sep 18, 2021
English
middle-school
2
answers
1
vote
223k
views
The length of a rectangle is 3 cm less than twice the width. If the area of the rectangle is 54 cm², what is the width of the rectangle? 54 cm? - 2W-3- 03 cm O 6 am O9 cm 18 cm
asked
May 19, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
5.9k
views
The equation y = 2.4x represents a proportional relationship. What is the constant of proportionality? * 2.4, y, x, 1/2.4
asked
May 7, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
193k
views
Converting compound units You would like to know whether silicon will float in mercury and you know that can determine this based on their densities. Unfortunately, you have the density of mercury in units
asked
Mar 25, 2021
Physics
college
1
answer
5
votes
171k
views
NEED HELP ASAP!!! What were the names of the atomic bombs dropped on Japan? (choose all that apply) Fat Man Jericho Little Boy Mjölnir
asked
Mar 13, 2021
History
middle-school
2
answers
1
vote
198k
views
Can someone help with the ones that aren’t answered?
asked
Oct 21, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
106k
views
The market for diamond rings, meaning all types and brands of diamond rings, has a demand that is elastic with respect to price since diamond rings are not a necessity. Tiffany is a particular brand of
asked
May 28, 2020
Business
high-school
1
answer
2
votes
96.0k
views
Your deck is 3 2/3 feet off the ground. Your neigh- bors deck is 3 8/9 feet off the ground. whose deck is higher?
asked
Mar 14, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
25.2k
views
What allowed Homo sapiens to become more successful hunters than the early humans that came before?
asked
Mar 12, 2020
History
middle-school
1
answer
4
votes
47.6k
views
A sentence that includes an independent clause and at least one dependent caluse is called a
asked
Jan 7, 2020
English
middle-school
1
answer
4
votes
191k
views
A proton and an electron are held in place on the x axis. The proton is at x = -d, while the electron is at x = +d. They are released simultaneously, and the only force that affects their motions is the
asked
Dec 28, 2019
Physics
college
2
answers
0
votes
201k
views
According to research, the ________ educated a person is, the __________ that person is likely to masturbate.\
asked
Aug 23, 2019
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
101k
views
What is the point of a short story? To convey a single emotion To make the reader want to read a novel by that writer To tell a story quickly To tell a story economically
asked
Jun 23, 2019
English
middle-school
2
answers
0
votes
120k
views
To be reasonably sure that your observation will apply to the group you are studying, you should select a _______ from the population and ensure that the selection is ________. fill in the blank
asked
May 10, 2019
Biology
middle-school
1
answer
0
votes
113k
views
On the Beach Cafe sells 140 cream sodas and earns $175.00. What is the unit price of the sodas? How much will On the Beach Cafe earn for 250 sodas?
asked
Sep 26, 2018
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
103k
views
A particular investment account offers an interest rate of 8% each year. An investor puts $3,500 into the account. For tax purposes, he wants to determine the number of years, t, for which the account
asked
Sep 7, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
205k
views
Mia is planting flowers in her yard. She buys 18 pansies and 15 mums, which cost a total of $120 If mums cost two times as much as pansies, how much does each type of flower costs
asked
Jun 28, 2018
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
110k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org