menu
QAmmunity.org
Answers by Soumik Rakshit
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Soumik Rakshit
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Soumik Rakshit
Filter
User Soumik Rakshit
Recent activity
All questions
All answers
Find the median of the following 80 82 84 86 88 90 92
answered
Jul 17, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
152k
views
If gas costs $.1.05 per gallon and you want to buy 17 gallons of gas how much would you spend on gas
answered
Jul 15, 2021
Mathematics
middle-school
7
votes
166k
views
Which expression can be used to find the product of 320? (3 points) 0 (3 x 2) × (3 x 5) (3 x 9) * (3 x 5) (4 x 7) x (2 x 5) (4 x 8) X (2 x 5) Will be marked!
answered
Apr 22, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
190k
views
What is 0.00000004 as a power of 10?
answered
Mar 6, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
223k
views
Which is a sign of wellness?
answered
Nov 4, 2020
Health
middle-school
2
votes
125k
views
Which area was colonized under new imperialism? Africa South America Australia North America
answered
Sep 15, 2020
History
middle-school
2
votes
105k
views
What is a "boomtown”? O A. The new big cities on the west coast B. Mining towns built up quickly and abandoned when mining was done C. Towns built along the railroad stops heading West D. A town primarily
answered
Mar 16, 2020
Social Studies
middle-school
3
votes
90.3k
views
What is the difference between the process of photosynthesesis and respiration
answered
Feb 26, 2020
Biology
middle-school
1
vote
97.1k
views
What is the slope of this line? PLEASE HELP!!
answered
Aug 10, 2019
Mathematics
middle-school
1
vote
118k
views
2/3 <or>or= 2/5 what is the answer is don't understand
answered
Jul 26, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
137k
views
Similarities and differences between frogs and humans eustachian tube
answered
Mar 7, 2019
Biology
high-school
6
votes
184k
views
What does Martin Luther King Jr. predict will happen if justice is denied African Americans?
answered
Oct 18, 2018
Social Studies
high-school
7
votes
19.7k
views
Sandra pays $11 for 2.75 pounds of cheese. What is the cost per pound?
answered
Aug 8, 2018
Mathematics
college
3
votes
80.3k
views
_____ is the most important job a member of congress does.
answered
May 4, 2018
Social Studies
high-school
6
votes
190k
views
Whch of the following BEST describes problems faced by union pacific workers They came into conflict with Native Americans The mountains were difficult to cross It was hard to get the buffalo to move out
answered
Mar 8, 2018
History
middle-school
4
votes
62.6k
views
What term is used to describe the measurement of a nation’s well-being?
answered
Jan 20, 2018
History
high-school
4
votes
218k
views
Ignatius founded what religious group
answered
Sep 21, 2017
English
high-school
2
votes
53.6k
views
A scientist is trying to determine the relationship between clams, snails, and squid. When she generates a molecular clock, she is surprised to see that clams and squid are more closely related than clams
answered
Jun 11, 2017
Mathematics
high-school
3
votes
20.8k
views
Gap sells jeans that cost $21.00 for a selling price of $29.95. The percent of markup based on cost is
answered
Mar 11, 2017
Mathematics
high-school
3
votes
165k
views
In what ways did reform movement benefits from the contribution of both men and women
answered
Jul 20, 2016
History
high-school
0
votes
16.1k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org