menu
QAmmunity.org
Questions by Shoichi
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Shoichi
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Shoichi
Filter
User Shoichi
Recent activity
All questions
All answers
Read the sentence from Emerson's "Self-Reliance," and then answer the question. "Speak what you think now in hard words, and to-morrow speak what to-morrow thinks in hard words again, though it contradict
asked
Dec 14, 2020
English
middle-school
2
answers
1
vote
160k
views
What impact did imperial spain have on the americas?
asked
Oct 20, 2020
History
middle-school
2
answers
4
votes
185k
views
Two waves carry the same power, but the first wave covers 3 times the area as the second. How do the intensities of the two waves compare?
asked
Apr 24, 2020
Physics
high-school
1
answer
2
votes
112k
views
A mother took her 3 children to get haircuts. Each hairdresser charges a different amount. Brian's haircut cost $15, Lucy's cost $23, and Jennifer's cost $32. Normally, the mother tips 15% for the haircuts,
asked
Mar 17, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
96.0k
views
What is the sum? 2x/x^2 + x-4/9x
asked
Mar 11, 2020
Chemistry
middle-school
1
answer
1
vote
215k
views
How does the size of a eukaryotic organism normally compare to the size of a prokaryotic organism? A. Eukaryotes and prokaryotes are both usually very small organisms. B. Eukaryotes are usually much larger
asked
Oct 26, 2019
Biology
high-school
2
answers
1
vote
42.2k
views
Team A's boat went 130cm in all. Team B's boat went the same distance on all 3 trials and lost to Team A's boat by 7 cm. How far did Team B's boat go on each trial?
asked
Aug 16, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
17.7k
views
If f(x)=4x-6 and g(x)=√x+2, what is (f°g)(7)
asked
Apr 24, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
17.7k
views
In what states would you find sultans, and how would sultans be the same or different from caliphs
asked
Feb 9, 2019
History
middle-school
1
answer
0
votes
133k
views
I need to know if there are any integers between one and zero
asked
Jan 14, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
212k
views
Kim spent $56 on eating utensils. Spoons cost $6 and forks cost $5 if she bought a total of 10 then how many of each kind did she buy
asked
Jan 7, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
143k
views
You had $25 to spend on seven pencils. After buying them you had $4. How much did each pencil cost?
asked
Dec 14, 2018
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
30.3k
views
General George (--) was assigned the task of stopping Lee at Gettysburg.
asked
Jul 23, 2018
History
high-school
2
answers
5
votes
94.8k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org