menu
QAmmunity.org
Questions by Shiva Garg
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Shiva Garg
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Shiva Garg
Filter
User Shiva Garg
Recent activity
All questions
All answers
Studying the differences between fossils and modern organisms help scientists better understand the
asked
Apr 11, 2022
Biology
high-school
1
answer
21
votes
36.6k
views
Can someone help me thank you
asked
Feb 12, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
132k
views
The idea that European races were superior to others and imperial domination was nature's way of improving the human species was found in the theory of
asked
Jan 5, 2022
History
high-school
1
answer
3
votes
57.5k
views
MO is twice as long as MN. NO= 36 cm. What lengths must NM be between in order for MNO to be formed?
asked
Jan 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
41.5k
views
Darin randomly selects a marble from a jar that contains only red and green marbles. Which of these could be the probability that the marble is green? Choose all that are correct. A. 114 B. –0.08 C. 76
asked
Nov 25, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
32.2k
views
Explain the theory of plate tectonics and how they changed Earth's surface over time. Include the role of plate tectonics
asked
Oct 25, 2021
Biology
college
1
answer
2
votes
36.1k
views
one hundred fifty moviegoers were surveyed, 20% said they would recommend the movie they just saw. how many of the moviegoers said they recommend the movie?
asked
Oct 9, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
25.8k
views
What is the value of x? What is the value of y?
asked
Sep 15, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
156k
views
Hey guys I need help in this math question! It submits in like 20 minutes!
asked
Aug 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
87.7k
views
find the slope of the line passing through each pair of points. if the slope is undefined, write undefined. (5,9) and (5,-3)
asked
Jul 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
109k
views
Rajib is the sole shareholder of Cardinal Corporation, a calendar year S corporation. In the current year, Cardinal generated a net profit of $350,000 ($520,000 gross income - $170,000 operating expenses)
asked
May 15, 2021
Business
high-school
1
answer
0
votes
182k
views
A company sells 500 sleds per month for $80. Variable costs are $41 per unit and fixed expenses are $3,500 per month. The company thinks that using a new material would increase sales by 70 units per month.
asked
May 4, 2021
Business
high-school
1
answer
1
vote
105k
views
What is the capital of france
asked
Feb 24, 2021
Geography
high-school
2
answers
4
votes
76.1k
views
Graph the equation on the coordinate plane. y=-2x
asked
Dec 20, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
22.3k
views
Suppose you have two arrays of ints, arr1 and arr2, each containing ints that are sorted in ascending order. Write a static method named merge that receives these two arrays as parameters and returns a
asked
Nov 14, 2020
Computers and Technology
college
1
answer
4
votes
99.5k
views
Which of these colonies was most motivated by making a profit?
asked
Aug 26, 2020
History
middle-school
1
answer
3
votes
233k
views
Writers edit a paragraph to
asked
Sep 23, 2019
English
college
1
answer
0
votes
2.4k
views
Which best explains how religious tolerance helped the Ottoman and Mughal Empires succeed?
asked
Aug 11, 2019
History
middle-school
2
answers
1
vote
197k
views
What does 5-7 equal to
asked
Jul 9, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
16.6k
views
A 18-ounce box of wheat cereal cost $3.60 what is the unit rate in cost per ounce?
asked
Jan 26, 2019
Mathematics
college
1
answer
3
votes
9.7k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org