menu
QAmmunity.org
Questions by Shawnone
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Shawnone
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Shawnone
Filter
User Shawnone
Recent activity
All questions
All answers
How would the world look like in present day if germany had won world war 2?
asked
May 13, 2021
History
high-school
2
answers
4
votes
71.2k
views
Living things are composed of one or more cells, use DNA or RNA as a basis for heredity, use energy, respond to their environment, maintain stable internal conditions, grow, and develop Which of these
asked
Jan 24, 2021
Biology
middle-school
1
answer
2
votes
54.3k
views
Bose Company issued $600,000, 14 % bond on January 1 What is the journal entry if they issued it at 100? What is the journal entry if they issued it at 95? What is the journal entry if they issued it at
asked
Jan 17, 2021
Business
college
1
answer
3
votes
33.2k
views
Which is an advantage of biomass energy? A. It’s a ‘clean’ energy B. Farmers opt to grow biofuel crops instead of other types of foods. C. It creates greenhouse gases when burned D. There will always be
asked
Jan 5, 2021
Chemistry
middle-school
1
answer
0
votes
231k
views
How did the independence movement in Brazil differ from the independence movement in Haiti
asked
Nov 28, 2020
History
middle-school
2
answers
1
vote
146k
views
Which native amarican group was the first of the modern Native American tribes live in Oklahoma
asked
Nov 13, 2020
History
middle-school
1
answer
1
vote
14.7k
views
Make a german composition of artistic skating. PLSS HELPPPP!!!
asked
Nov 13, 2020
German
middle-school
2
answers
0
votes
148k
views
two-piece plants with yellow peas are crossed most of their offspring have yellow piece but about 25% of The Offspring have green peas for pea color yellow is the dominant trait and green is the receptive
asked
Apr 25, 2020
Biology
middle-school
1
answer
0
votes
176k
views
The primary export of the Arabian Peninsula is gold. True False
asked
Jan 7, 2020
Geography
middle-school
2
answers
0
votes
163k
views
Randy bought 6 candy bars for $8.28 what is the cost per candy bar?
asked
Aug 6, 2019
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
120k
views
What is The force of blood in the blood vessels? Called?? Need answers ASAP! 20 Points!
asked
May 19, 2019
Health
middle-school
1
answer
3
votes
26.8k
views
2. Dan and Bob went to the carnival. Dan bought 3 ticket refills and a lunch for $10.35. Bob bought 2 ticket refills and the lunch for $8.35. SHOW YOUR WORK (a) Write a system of equations. Use t for tickets
asked
Mar 5, 2019
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
213k
views
A particular experiment requires 13.5 µl hydrochloric acid solution. if 250 ml hydrochloric acid solution is available, how many times can the experiment be performed
asked
Feb 3, 2019
Chemistry
high-school
2
answers
0
votes
85.9k
views
Match the vocabulary word to the correct definition 1. Reliefs 2. Prehistoric art 3. Shigir Idol 4. Shamanism 5. Prehistory 6. Potter’s wheel A. Estimated to have been created in 7500 BCE, it is the oldest
asked
Jan 14, 2019
Arts
high-school
2
answers
4
votes
205k
views
Discusses two key differences between the prose form of Sojourner Truth’s speech and the poetic version.
asked
Jul 24, 2018
History
high-school
2
answers
3
votes
150k
views
Why are more fights between teenagers turning fatal? Classrooms are overly crowded. More teenagers are from broken homes. More teenagers are carrying guns. Loyalty to gangs is more fierce.
asked
Jun 20, 2018
Health
high-school
2
answers
0
votes
9.1k
views
During progressive era president Theodore Roosevelt William Taft and Woodrow Wilson with the policies of late 19th century presidents concerning?
asked
Jun 7, 2018
History
middle-school
1
answer
3
votes
113k
views
In songs and poetry, the primary function of repetition is A.to emphasize on the important ideas. B.to give the piece a purpose. C.to provide more specific details. D.to follow a specific pattern.
asked
May 21, 2018
English
high-school
2
answers
3
votes
79.4k
views
Look at the following chart. Producer A’s opportunity cost would be analyzing the climate to see which fruit would grow better. studying the profitability of growing apples versus oranges. researching
asked
Apr 1, 2018
Social Studies
high-school
2
answers
1
vote
43.9k
views
A(n) __________ is a warm, dry wind that blows down the side of a mountain. A. Fjord B. Avalanche C. Foehn D. Sirocco
asked
Feb 28, 2018
Geography
high-school
2
answers
5
votes
85.9k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org