menu
Qammunity
Questions by Shanish
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by Shanish
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Shanish
Filter
User Shanish
Recent activity
All questions
All answers
2.Gasoline costs $1.99 per gallon. The price per gallon increases an average of 6%per month. a.Write an exponential growth model b.What is the price per gallon of gasoline after of the price of a gallon
asked
Sep 24, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
43.2k
views
Which statement concerning sexual reproduction is correct? It is not necessary in order for the individual to survive. The offspring are identical to the parent. It is necessary in order for the individual
asked
Apr 25, 2021
Biology
high-school
1
answer
2
votes
189k
views
What is the result of factoring out the GCF from the expression ( 24 + 36 ) ?
asked
Mar 12, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
219k
views
LIQUID VOLUME is the measure of the space a liquid occupies or takes up. Is this statement true or false? A. True B. Flase
asked
Feb 20, 2021
Arts
high-school
1
answer
0
votes
65.3k
views
What is the next number in the sequence below? 60, 48, 36, 24,? O A. 36 O B. 12 O C. 18 O D. 6
asked
Jan 20, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
82.1k
views
How do geologists learn about earths interior
asked
Jan 19, 2021
Geography
middle-school
1
answer
5
votes
18.1k
views
Find the values of x and y.
asked
Jan 3, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
214k
views
At a competition with 5 runners, 5 medals are awarded for first place through fifth place. Each medal is different. How many ways are there to award the medals? Decide if the situation involves a permutation
asked
Sep 11, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
8.9k
views
Why do you think Danforth refuses to believe Abigail when there is evidence to support she lies? a. Danforth truly believes Abigail. b. Abigail is blackmailing Danforth. c. Danforth will look like a fool
asked
Feb 26, 2020
English
high-school
2
answers
2
votes
69.7k
views
Round 5.494 to the nearest hundredths place
asked
Sep 8, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
227k
views
An action is reflexive when the subject and the object are the same. True False
asked
Aug 26, 2018
Spanish
high-school
1
answer
1
vote
132k
views
The ape copy company's preferred stock pays an annual dividend equal to $16.50. if investors demand a return equal to 11 percent to purchase ape's preferred stock, what is its market value?
asked
Jun 27, 2018
Business
college
2
answers
4
votes
3.6k
views
Suppose the sun were to suddenly disappear. what would happen to the orbital path of earth
asked
Jun 13, 2018
Chemistry
middle-school
2
answers
2
votes
125k
views
Find each probability. Rolling a 1 and then another 1 when a number cube is rolled twice
asked
May 10, 2018
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
114k
views
A recipe needs 5/4 of a cup of sugar you are going to triple the recipe how much sugar do you need?
asked
Apr 15, 2018
Mathematics
college
2
answers
1
vote
220k
views
The following quote from "Annabel Lee" is an example of what literary device? "The wind came out of the cloud by night, Chilling and killing my Annabel Lee." A. Rhyming couplet B. Rhyme scheme C. Internal
asked
Mar 5, 2018
English
college
2
answers
4
votes
202k
views
The music of the ancient world developed similarly and at the same time in all parts of the world. True or false This is actually music appreciation but that wasn't one of the subjects.
asked
Jun 23, 2016
Arts
high-school
1
answer
2
votes
209k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Search Qammunity