menu
QAmmunity.org
Answers by Sergio Flores
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Sergio Flores
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Sergio Flores
Filter
User Sergio Flores
Recent activity
All questions
All answers
Help me Please!! Choose All Answers that describe the polygon ABCD if…
answered
Dec 3, 2023
Mathematics
college
4
votes
154k
views
Find the points on the ellipse 3x2 + y2 = 3 that are farthest away from the point (1, 0).
answered
Jun 6, 2023
Mathematics
college
5
votes
187k
views
Simplify the expression: 3s + -9s - s + −4s + −s Submit
answered
Feb 19, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
45.8k
views
Descriptive essay on a time your leadership skills saved students in your school from a disaster
answered
Jan 28, 2023
English
high-school
8
votes
107k
views
Sound energy is usually mearsured y it pressure and intensity, in special units called ____ and ___. Help I don't know please
answered
Dec 5, 2022
Biology
college
4
votes
21.9k
views
How does the graph of the function g(x) = 5x + 1 differ from the graph of f(x) = 5*? A. It is translated right 1 unit O B. It is translated left 1 unit O C. It is translated up 1 unit. D. It is translated
answered
Nov 24, 2022
Mathematics
college
3
votes
114k
views
6(x-3)-10=2(x+3) please help me solve this equation
answered
Sep 26, 2022
Mathematics
college
3
votes
31.2k
views
A package 35 pencils costs $7.00. At this rate, what is the cost of 1 pencil?
answered
Sep 16, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
96.4k
views
Someone help pleaseUpperbound
answered
Jul 29, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
22.5k
views
Please find X, I can't figure it out
answered
May 11, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
40.3k
views
The industrial revolution simalarities vs today
answered
Mar 7, 2022
Social Studies
high-school
9
votes
169k
views
Tips for high school
answered
Feb 8, 2022
Chemistry
high-school
2
votes
47.8k
views
Alang went to the store to buy some walnuts. The price per pound of the walnuts is $7 per pound and he has a coupon for $2.50 off the final amount. With the coupon, how much would Alang have to pay to
answered
Jan 13, 2022
Mathematics
college
10
votes
74.7k
views
Ill give the brain thingy thanks
answered
Jan 10, 2022
Mathematics
middle-school
7
votes
56.4k
views
Suppose the Federal Reserve raises interest rates. Which statement predicts the most likely effect? The money supply will decrease, meaning that banks will give fewer loans and prices for goods and services
answered
Jan 7, 2022
History
middle-school
2
votes
164k
views
22.204 divided by 5,2
answered
Dec 14, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
144k
views
Maria quer comprar um fogão novo que custa r$ 350 mas tem um saldo de r$225 na conta bancária como era uma cliente especial realizou a compra qual o valor do seu saldo após essa movimentação?
answered
Aug 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
219k
views
Subcooled liquid water flows adiabatically in a constant diameter pipe past a throttling valve that is partially open. The liquid can be modeled as an incompressible flow (i.e., specific volume (v) is
answered
Jul 22, 2021
Engineering
college
2
votes
113k
views
Pls help! “The ___ shall enjoy the right to a speedy and public trial.” 1. Officials 2. Accused 3. Victim 4. Judge 5. Public
answered
Jul 14, 2021
Social Studies
middle-school
0
votes
124k
views
X - y = -2 2x +y = 8
answered
May 6, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
159k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org