menu
QAmmunity.org
Answers by Seed
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Seed
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Seed
Filter
User Seed
Recent activity
All questions
All answers
Can exercise reduce stress for an individual? (True or false )
answered
Dec 22, 2024
History
high-school
7
votes
53.2k
views
P. You rub it on your skin, and it makes you live forever! a) This is a line from a fantasy novel. b) This is an excerpt from a beauty product commercial. c) This is a quote from a skincare expert. d)
answered
Nov 8, 2024
English
high-school
4
votes
204k
views
or the threshold will not be reached and no wave will occur. what is this response to stimulus called?
answered
Aug 19, 2024
Social Studies
high-school
2
votes
10.2k
views
Factor the trinomial. 6x^2 + 13x – 5 A. (x + 15)(x – 2) B. (x + 10)(x + 3) C. (3x – 1)(2x + 5) D. (3x + 1)(2x – 5)
answered
Jul 2, 2024
Mathematics
high-school
3
votes
206k
views
As we study the subject of Quality we have learned that there are many ways that different people, organizations define it. The concept of quality in our text defines it as all of the following EXCEPT:
answered
Mar 15, 2024
Social Studies
high-school
4
votes
181k
views
Choose the statement that CANNOT be used to describe a line segment. Line segments have two endpoints. Line segments continue infinitely in both directions. Line segments can be measured. Line segments
answered
Feb 21, 2024
Mathematics
high-school
4
votes
99.5k
views
The floor of a one-story building is 14 feet longer than it is wide(w). The building has1632 square feet of floor space.(a) Write a Quadratic Equation for the area of the floor in terms of w.(b) Find the
answered
Dec 12, 2023
Mathematics
college
3
votes
102k
views
Please answer all of theses asap
answered
Nov 30, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
125k
views
PLEASE HELP THIS IS DUE IN THE NEXT HOUR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 10) The cost of 7 books are $ 210.70 with taxes included. How much does each book cost? 11) Ms. Sosa bought 17.86 gallons of gas on
answered
Aug 11, 2023
Mathematics
college
14
votes
182k
views
Name four prepositions.
answered
Aug 8, 2023
English
high-school
8
votes
13.4k
views
Pls help With the second one A and B and the triangle
answered
May 23, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
48.1k
views
Hey i forgot about this one been a while since i read this can anyone help me out?
answered
May 17, 2023
English
high-school
5
votes
197k
views
Choose the correct title format for long works such as the following text book
answered
Feb 1, 2023
English
college
4
votes
57.7k
views
Explain the forces that create a "Me against the world” situation in the poem?
answered
Nov 15, 2022
English
high-school
9
votes
68.5k
views
Why is it painful when a bee stings you.
answered
Nov 5, 2022
Biology
college
2
votes
45.1k
views
A plane took off at a point that is 42 meters from the control tower. The flight path takes the plane over the control tower that is 98 meters high. After traveling 83 meters, which statement is most accurate?
answered
Nov 1, 2022
Mathematics
high-school
6
votes
154k
views
Alcohol can still be advertised on TV true or false
answered
Sep 9, 2022
Health
high-school
1
vote
101k
views
What is the best way to stop a head injury
answered
Aug 21, 2022
Health
high-school
5
votes
161k
views
Solve the simultaneous equation 2x-3y =-8 and x+3y=14 Use both elimination and substitution methods
answered
Aug 15, 2022
Mathematics
college
4
votes
46.1k
views
What is the domain of (-2, 5), (8, 6), (3, 12) (2, 6)
answered
Mar 23, 2022
Mathematics
college
3
votes
204k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org